G20 poparła umarzanie długów biedniejszych krajów

ARŻ, Reuters
opublikowano: 13-11-2020, 16:51

Członkowie grupy G20 po raz pierwszy doszli do porozumienia ws. wspólnych działań mających na celu umorzenie długów niektórych biedniejszych państw, pisze Reuters.

W związku z pandemią, która nadwerężyła finanse niektórych krajów rozwijających się, ministrowie finansów G20 powiedzieli w piątek, że potrzebna jest większa pomoc niż tymczasowe zamrożenie długu, które zostanie przedłużone do 30 czerwca 2021 roku.

Oczekuje się, że główni wierzyciele, w tym Chiny, będą postępować zgodnie ze wspólnymi wytycznymi uzgodnionymi przez grupę, które określają, w jaki sposób można zmniejszyć lub zmienić harmonogram spłaty zadłużenia. Część zobowiązań mogłaby zostać całkowicie umorzona.

Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva powiedziała w zeszłym tygodniu, że tylko państwa afrykańskie stoją w obliczu luki finansowej w wysokości 345 mld USD do 2023 roku, aby poradzić sobie z pandemią i jej skutkami gospodarczymi.

Oczekuje się, że przywódcy G20 zatwierdzą wspólne ramy podczas szczytu online, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane