G7 wzywa OPEC do zwiększenia wydobycia

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 27-05-2022, 14:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa G7, w skład której wchodzą największe gospodarki świata oprócz Chin, wystosowała apel do kartelu OPEC, by ten podjął czynne działania na rzecz złagodzenia napięć na rynku paliwowo-energetycznym.

fot. Stefan Wermuth/Bloomberg

Jak podała agencja Bloomberg, G7 oceniła Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową jako kluczową w przezwyciężeniu kryzysu wywołanego drastycznym wzrostem cen ropy, benzyn i gazu. Grupa uważa przy tym, że kartel posiada odpowiednie moce by znacząco podnieść wydobycie.

Kartel, który z Rosją tworzy sojusz zwany OPEC+, jak dotąd opierał się wezwaniom do zwiększenia produkcji poza stopniowy wzrost, który od dawna planował.

W przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie przedstawicieli OPEC+ odnośnie kolejnych limitów produkcyjnych. Dotychczasowe przecieki i spekulacje mówią, że organizacja nie zgodzi się na większy wzrost wydobycia ponad planowane 430 tys. baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane