Game-changer na dolarze?

  • Marek Rogalski
aktualizacja: 13-09-2017, 16:53

Inflacja w cenach producentów (PPI), która została opublikowana o godz. 14:30 nieco rozczarowała. W sierpniu odczyt wyniósł 0,2 proc. m/m i 2,4 proc. r/r, oraz 0,1 proc. m/m i 2,0 proc. r/r dla wartości bazowej.

W każdym przypadku dane były o 0,1 p.p. poniżej rynkowych szacunków. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to niezłe odczyty w porównaniu z tym, co mieliśmy w lipcu. I w tym należy upatrywać ograniczonej reakcji rynku na w/w dane. Dolar po chwilowym wahnięciu dalej zyskuje, co sprawia, że łamane zaczynają być ważne poziomy techniczne. Wygląda na to, że rynek stawia na scenariusz wyższej inflacji CPI, która zostanie opublikowana jutro o godz. 14:30. Argumentem za takim scenariuszem mogłyby być lepsze odczyty inflacji z Chin, Wielkiej Brytanii, czy też Szwecji, jakie napłynęły w ostatnich dniach. Chociaż tak jak wspominałem rano, znaczenie mają też tzw. lokalne aspekty każdej z gospodarek.

Na wykresie koszyka dolara FUSD mamy już wyraźne naruszenie oporu przy 91,86 pkt., a utrzymanie obecnej tendencji do końca tygodnia mogłoby sprawić, że będziemy mieć tzw. formację przenikania (biała świeca neguje czarną), która jest sygnałem wygaszania wcześniejszego trendu.

Na wykresie USD/JPY zbliżamy się do szczytu z 31 sierpnia przy 110,66. Jego naruszenie dałoby pretekst do testowania kluczowego oporu przy 111,00 (linia trendu oparta o dołki z kwietnia i czerwca b.r.).

Na układzie EUR/USD mamy złamanie przyspieszonej, wewnętrznej linii trendu wzrostowego przy 1,1950 i obecnie mamy próbę naruszenia okolic 1,1909. Gdyby jutrzejsze dane nt. inflacji CPI z USA nie okazały się rozczarowujące dla rynków, to wzrośnie prawdopodobieństwo testowania 5-miesiecznej linii trendu wzrostowego przy 1,1830-40.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Game-changer na dolarze?