Gant i LC Corp będą budować

KSA
opublikowano: 15-05-2009, 00:00

Dolnośląscy deweloperzy deklarują rozpoczęcie w tym roku nowych inwestycji mieszkaniowych, bo powoli wyczerpuje się ich oferta.

Dolnośląscy deweloperzy deklarują rozpoczęcie w tym roku nowych inwestycji mieszkaniowych, bo powoli wyczerpuje się ich oferta.

Analitycy już jakiś czas temu sygnalizowali, że deweloperzy, którym kończą się gotowe lub zaawansowane w budowie mieszkania, powinni rozpoczynać niewielkie projekty, by mieć co zaoferować za kilkanaście miesięcy. Dom Development, który ma jeszcze sporą pulę mieszkań, na razie wstrzymuje się z nowymi projektami. Dolnośląscy deweloperzy — Gant i LC Corp — planują w tym roku nowe inwestycje.

— W czerwcu zamierzamy rozpocząć budowę trzeciego etapu osiedla "Przy Promenadzie". Znajdzie się w nim 85 mieszkań, głównie jedno- i dwupokojowych. Około 80 proc. z nich będzie spełniało kryterium programu "Rodzina na swoim" — informuje Dariusz Niedośpiał, prezes LC Corp.

LC Corp zamierza zacząć budować za własne pieniądze (do 10 mln zł), a potem finansować ją z wpłat klientów. Cała inwestycja ma pochłonąć około 26 mln zł. O tym, czy spółka rozpocznie kolejne projekty — m.in. "Rezydencję Kaliska" — zadecyduje możliwość uzyskania kredytów.

Gant również zamierza uruchomić w tym roku kolejne etapy inwestycji — w Poznaniu i Opolu. Mają też ruszyć zupełnie nowe projekty, m.in. w Krakowie, na który ma finansowanie, oraz w Warszawie przy ul. Sokołowskiej, na który kredytu jeszcze nie ma. Spółka będzie rozpoczynać nowe projekty na znacznie większą skalę niż LC Corp, bo jest większa, co widać po wynikach.

W I kw. Gant miał 83,4 mln zł przychodów wobec 12,8 mln zł rok wcześniej. Wypracował 32 mln zł zysku operacyjnego, a przed rokiem miał 2,3 mln zł straty. Na czysto zarobił 18,4 mln zł w porównaniu z 1,8 mln zł ubiegłorocznej straty. Należy jednak pamiętać, że zmienił standardy rachunkowości, a na poziom zysku pozytywnie wpłynęło przeszacowanie wartości centrum Marino.

— Najważniejsza jest teraz bieżąca wielkość sprzedaży oraz rentowność. A te wciąż są dobre — podkreślił w raporcie porannym Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Z kolei LC Corp już od dawna sprawozdaje według standardów rachunkowości, które stały się obowiązkiem w tym roku. Nie oddał w I kw. żadnych mieszkań, więc na jego wyniki pracowało tylko centrum handlowe Arkady Wrocławskie. Spółka miała 12,2 mln zł przychodów (46,1 mln zł w I kwartale 2008 r.), 39,3 mln zł zysku operacyjnego (12,9 mln zł) i 2,7 mln zł zysku netto (10,1 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu