Gant już wkrótce opuści CTO

Artur Sulejewski
opublikowano: 12-10-1998, 00:00

Gant już wkrótce opuści CTO

CZAS NA GIEŁDĘ: Sądzę, że notowania na GPW będą korzystniejsze dla akcjonariuszy. Zwiększy się płynność akcji, co może okazać się podstawą do lepszej ich wyceny. fot. Józef Lewandowski

Notowany od stycznia 1998 roku na rynku pozagiełdowym Gant przenosi się na warszawską giełdę. 21 października spółka pojawi się w notowaniach na rynku wolnym. Do obrotu giełdowego wprowadzonych zostanie 1,8 mln akcji serii B oraz 422 tys. akcji serii C.

16 PAŹDZIERNIKA papiery wartościowe spółki będą po raz ostatni kwotowane na rynku CTO. 6 dni później nastąpi debiut na rynku wolnym GPW — mówi Grzegorz Antkowiak, prokurent spółki.

ZDANIEM prokurenta spółki, zmiana rynku pozagiełdowego na giełdowy jest adekwatna do rozmiarów działalności prowadzonej przez spółkę.

GANT będzie jedną z większych spółek na rynku wolnym. Uważam, że przenosiny na GPW będą korzystne dla jego akcjonariuszy. Po notowaniach na giełdzie liczę na wzrost płynności akcji, spodziewam się także, że korzystnie wpłynie to na cenę papierów wartościowych — dodaje Grzegorz Antkowiak.

SPÓŁKA nadal będzie rozwijać swoją podstawową działalność, tj. usługi kantorowe. Przewiduje rozbudowę ich sieci o jeden oddział kwartalnie, skupimy się przy tym na zachowaniu spoistości działania. Nowe kantory powstawać będą wyłącznie w południowo–zachodniej części kraju. W swoich punktach Gant miał zamiar oferować jednostki funduszy powierniczych. Prowadzone były w tym zakresie rozmowy z Pioneerem.

ZE WZGLĘDU na brak zgody KPWiG oraz innych instytucji, które pozwoliłyby na uruchomienie tej działalności, a także biorąc pod uwagę obecną koniunkturę na giełdzie, nie ma w tej chwili dostatecznie silnej woli w spółce, żeby dążyć do tego celu — uważa Grzegorz Antkowiak.

SPÓŁKA znalazła za to dla siebie inną niszę rynkową. Począwszy od przyszłego roku coraz większe znaczenie dla działalności firmy będzie miało budownictwo mieszkaniowe. Obecnie Gant realizuje dwa budynki mieszkalne, w planach jest budowa osiedla 250 mieszkań we Wrocławie. Koszt inwestycyjny tego przedsięwzięcia według wstępnych szacunków wyniesie 250 mln zł.

SEKTOR budowlany jest w kręgu naszych zainteresowań, gdyż jest to bardzo dynamiczny i z wielkimi perspektywami rynek. W dodatku dzięki budownictwu spółka zapewnia sobie jedyną ulgę, jaką wykorzystuje. Z tytułu budowy mieszkań na wynajem spółka korzysta z ulgi inwestycyjnej. Środki na projekt wrocławski pochodzić będą prawdopodobnie z kredytów, rozważana jest także druga op-cja. Być może Gant zdecyduje się na emisję obligacji pod budowę tego osiedla — wyjaśnia prokurent spółki.

W OKRESIE od stycznia do września spółka osiągnęła sprzedaż w wysokości 581,4 mln zł, zysk netto wyniósł 1,1 mln zł, podczas gdy w całym ubiegłym roku wielkości te wyniosły odpowiednio 497,7 mln zł oraz 1,2 mln zł. Prognozy na koniec 1998 roku mówią o sprzedaży na poziomie 956 mln zł i zysku po opodatkowaniu wysokości 2,1 mln zł.

PROGNOZY są niezagrożone i najprawdopodobniej zostaną nieznacznie przekroczone. Działalność Ganta charakteryzuje pewna sezonowość. Tradycyjnie najsłabszy jest pierwszy kwartał roku kalendarzowego, najlepszy zaś ostatni. Związane to jest z rynkiem walut na którym spółka operuje. Pod koniec roku nasilają się obroty na tym rynku. Ponadto spółka korzysta z ulgi inwestycyjnej z tytułu budowy mieszkań na wynajem. Na koniec roku wyniesie ona około 1,5 mln zł, co automatycznie zwiększy zysk brutto o tę kwotę — twierdzi Grzegorz Antkowiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Gant już wkrótce opuści CTO