Czytasz dzięki

Gaz-System rośnie

ABT
opublikowano: 17-10-2008, 00:00

Skarb zasilił Gaz-System aportem wartości 950 mln zł. W przyszłym roku operator znowu się wzbogaci.

Skarb zasilił Gaz-System aportem wartości 950 mln zł. W przyszłym roku operator znowu się wzbogaci.

Gaz-System, operator gazociągów przesyłowych, przejął aportem od skarbu państwa gazociąg przesyłowy o wartości prawie 950 mln zł. Spółka ma umożliwić dostęp do infrastruktury przesyłowej innym firmom poza PGNiG. Wcześniej państwu przekazało go Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w ramach dywidendy rzeczowej z zysku z 2007 roku. W ten sposób wartość majątku przesyłowego Gaz-Systemu wzrosła do ponad 3 mld zł.

Zgodnie z zaktualizowaną "Polityką dla przemysłu gazu ziemnego" kolejne gazociągi przesyłowe trafią do Gaz-Systemu w 2009 r., w ramach dywidendy rzeczowej z zysku PGNiG z 2008 r.

Obecnie Gaz-System zarządza siecią gazociągów o długości ponad 9,7 tys. km. W roku obrotowym 2007/2008 operator osiągnął zysk netto na poziomie 324 mln zł (wzrost o 113 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym) i przychody ze sprzedaży na poziomie 1,55 mld zł (wzrost o 7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane