Gazprom rozszerza swą działalność na zagranicę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2006, 19:30

Przegląd zagranicznych aktywów rosyjskiego giganta gazowego- Gazprom.

Przegląd zagranicznych aktywów rosyjskiego giganta gazowego- Gazprom.

Gazprom, największy światowy producent gazu ziemnego, poinformował w marcu, że chce zwiększyć swój udział w zaopatrywaniu Europy w ten surowiec z obecnych 25 od 30 procent. Równolegle zamierza nabywać instalacje składowania gazu, handlujące nim firmy oraz spółki energetyczne.

    AZJA I BLISKI WSCHÓD - Gazprom zamierza eksportować gaz do Chin i Korei Południowej transportem rurociągowym. Zapowiada podpisanie z Chinami jeszcze w tym roku umowy w sprawie gazociągu i perspektywiczne zastąpienie chińskiego importu skroplonego gazu ziemnego (skrót nazwy angielskiej LNG) dostawami własnymi.

    Gazprom deklaruje, że mógłby dostarczać Chinom, Korei i Japonii gaz skroplony, gdyby nabył udział w eksploatowanym przez Shella gazowym polu sachalińskim. Chce także partycypować w wydobywaniu gazu w Indiach i na polu South Pars w Iranie, jak również współuczestniczyć w budowie gazociągu między obu tymi krajami.

    STANY ZJEDNOCZONE - W perspektywie następnych dziesięcioleci Gazprom chce zaspokajać do 20 procent amerykańskiego popytu - przede wszystkim gazem skroplonym z wielkiego pola Sztokman na Morzu Barentsa oraz LNG, nabywanym za własny gaz rurociągowy. Ponadto rosyjski koncern chce zyskać udziały w instalacjach upłynniania gazu w Europie oraz portowych terminalach regazyfikacyjnych w USA, Kanadzie i Meksyku. Jego partnerami w rozmowach na ten temat są między innymi Chevron, ConocoPhillips, Total, Statoil, Norsk Hydro, Sempra i Royal Dutch/Shell.

    We wrześniu ubiegłego roku do terminala gazowego Dominion Cove w stanie Maryland przybył pierwszy transport algierskiego gazu skroplonego, odkupionego przez Gazprom od joint venture Gaz de France i algierskiego państwowego koncernu Sonatrach w zamian za rosyjski gaz rurociągowy. 

    NIEMCY - Gazprom dostarcza jedną trzecią niemieckiego zużycia gazu na podstawie umów z firmami Ruhrgas (należącą do koncernu E.ON) i Wintershall (częścią składową BASF). Pod kontrolą rosyjskiego giganta jest licząca łącznie 1830 kilometrów sieć gazociągów, zarządzana przez Wingas - joint-venture Gazpromu i Wintershall. Ta ostatnia firma dysponuje największym w Europie potencjałem magazynowania gazu.

    Ponadto rosyjski gaz eksportowany jest do Rumunii za pośrednictwem spółki Gazpromu i Wintershall oraz do Szwajcarii, czym zajmuje się jego joint-venture z Ruhrgas.

    Gazprom zamierza ponadto nabywać udziały w niemieckich firmach bezpośredniej dystrybucji prądu i gazu, rozszerzać swe możliwości magazynowe i jeszcze szerzej wkroczyć na tamtejszy rynek dzięki zainaugurowanej pod koniec ubiegłego roku budowie gazociągu po dnie Bałtyku. Nie wyklucza się też, że rosyjski koncern wymieni część swych zachodniosyberyjskich złóż na elementy sieci dystrybucji E.ON.

    WIELKA BRYTANIA - Gazprom chce zwiększyć swój eksport do Zjednoczonego Królestwa z obecnych 4 mld metrów sześciennych rocznie do 10 mld w roku 2010, co oznaczałoby 10-procentowy udział w rynku. Rosyjski koncern chce również kupić instalacje  wydobywania gazu na Morzu Północnym, zwiększyć swój udział w gazociągu Interconnector z Wielkiej Brytanii na kontynent oraz rozszerzyć własny potencjał magazynowania gazu na terytoriumbrytyjskim.

    FRANCJA - Gazprom dostarcza jedną czwartą francuskiego zapotrzebowania na gaz na mocy umów z państwową spółką Gaz de France (GDF). Rosyjski koncern nie ma konkretnych planów inwestowania we francuską infrastrukturę energetyczną, chce jednak w tym roku przystąpić do sprzedawania gazu francuskim elektrowniom, otrzymując od nich w zamian prąd. Dla Gazpromu GDF i algierski Sonatrach są ważnymi partnerami w transakcjach zamiany gazu rurociągowego na gaz skroplony, eksportowany następnie do Stanów Zjednoczonych.

    WŁOCHY - Na mocy umowy z koncernem ENI Gazprom sprzedaje Włochom jedną trzecią zużywanego przez ten kraj gazu. Poza zwiększeniem dostaw zamierza też zyskać udziały we włoskich instalacjach magazynowych. Rosyjski koncern rozważa również  podjęcie z ENI wymiany gazu rurociągowego na LNG.

    AUSTRIA - Na podstawie umowy z państwowym koncernem petrochemicznym OeMV Gazprom pokrywa trzy czwarte austriackiego zapotrzebowania na gaz. Austria jest ponadto krajem tranzytowym przy eksporcie rosyjskiego gazu do Włoch i Francji, jak również na Węgry, do Słowenii i Chorwacji.

    Trzy spółki - austriacka RAG, niemiecki Wingas i Gazprom - uzgodniły, że wspólnie zainwestują 250 mld euro w budowę instalacji magazynowania gazu w Haidach w Austrii. Pod względem pojemności będzie to drugi największy tego typu obiekt w Europie.

    BELGIA - Gazprom rozważa utworzenie joint-ventures z belgijskimi firmami energetycznymi Distrigas i Fluxys, przy czym może kupić udział w tej ostatniej. Rosyjski koncern jest ponadto zainteresowany partycypacją majątkową w instalacjach  skraplania, magazynowania i przeładunku gazu w Zeebrugge - jednym z głównych ośrodków tranzytowych tego surowca w Europie.

    TURCJA - Gazprom dostarcza Turcji trzy czwarte zużywanego przez nią gazu. Dociera on tranzytem przez południową Europę oraz rurociągiem po dnie Morza Czarnego, stanowiącym współwłasność rosyjskiego koncernu i ENI. Przepustowość tego gazociągu ma być zwiększona, by wchłonąć dodatkowe dostawy do Austrii i Włoch - i w ten sposób pokrzyżować plany BP, planującej podobną inwestycję dla gazu azerbejdżańskiego.

    EUROPA ŚRODKOWA - Czeska firma gazownicza Vemex podpisała umowę z Gazpromem, na mocy której jego część składowa Gazexport dostarcza gaz Republice Czeskiej. Gazprom chce także zbudować lub nabyć instalacje składowania gazu na Węgrzech oraz wykupić  należący do E.ON. sektor gazowy węgierskiego koncernu petrochemicznego MOL.

    Gazprom zamierza również przejąć kontrolę nad rurociągami i zwiększyć potencjał magazynowy na Ukrainie, rozbudować rurociągi tranzytowe na terytorium Polski oraz zbiorniki na gaz w republikach nadbałtyckich. Na Słowacji wraz z Ruhrgas i Gaz de France ma 49-procentowy udział w przedsiębiorstwie gazowniczym SPP. Chce także zbudować nowe instalacje magazynowe w Rumunii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane