Czytasz dzięki

Gazprom wybrał partnerów z Norwegii, Francji i USA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 15:02

Rosyjski Gazprom zaproponował w piątek pięciu zachodnim koncernom energetycznym współpracę przy zagospodarowywaniu gigantycznego Sztokmanowskiego Złoża Gazowego w rosyjskim szelfie kontynentalnym na Morzu Barentsa.

Rosyjski Gazprom zaproponował w piątek pięciu zachodnim koncernom energetycznym współpracę przy zagospodarowywaniu gigantycznego Sztokmanowskiego Złoża Gazowego w rosyjskim szelfie kontynentalnym na Morzu Barentsa.

Na wstępnej liście (short-list) potencjalnych partnerów rosyjskiego monopolisty gazowego w tym projekcie, ogłoszonej na konferencji prasowej w Moskwie przez prezesa Gazpromu Aleksieja Millera, znalazły się norweskie Statoil i Norsk Hydro, francuski Total oraz amerykańskie Chevron i Conoco Phillips.

Inwestycje w pierwszej fazie realizacji projektu sztokmanowskiego szacuje się na 10-13 mld dolarów, a wartość całego projektu - na 20 mld USD. Miller poinformował, że pakiet większościowy w konsorcjum, które zajmie się eksploatacją złoża, będzie należeć do Gazpromu. Udziały partnerów mniejszościowych nie zostały jeszcze określone. Zdaniem szefa Gazpromu, rozmowy w sprawie utworzenia konsorcjum mogą zająć od czterech do sześciu miesięcy.

Złoże Sztokmanowskie znajduje się w centralnej części Morza Barentsa na głębokości 280-360 metrów, w odległości ok. 550 km na północny wschód od Półwyspu Kolskiego. Jego potwierdzone zasoby szacuje się na 3,2 bln metrów sześciennych gazu i 31 mln ton kondensatu gazowego. Złoże ma być bazą surowcową do produkcji gazu skroplonego (LNG), przeznaczonego głównie na rynek USA, największego na świecie konsumenta tego paliwa. Kondensat gazowy będzie dostarczany na rynek rosyjski i europejski.

Projekt zakłada wydobywanie w pierwszej fazie 22,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie (a docelowo - 67,5 mld metrów sześciennych), budowę fabryki gazu skroplonego w obwodzie leningradzkim o mocy produkcyjnej 15 mln ton rocznie oraz ułożenie gazociągu łączącego złoże z fabryką. Pierwsze dostawy sztokmanowskiego LNG do rejonu Zatoki Meksykańskiej i na wschodnie wybrzeże USA planowane są na koniec 2010 roku.

Oprócz koncernów, które znalazły się na "krótkiej liście" Gazpromu, w projekcie tym chciały też uczestniczyć amerykańskie ExxonMobil i Sempra Energy, brytyjsko-holenderski Royal Dutch/Shell oraz japońskie Mitsui i Sumitomo Corporation. Miller nie wykluczył, że w części marketingowej projektu weźmie też udział Sempra Energy, jeden z największych dystrybutorów LNG w USA.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pewnym zaskoczeniem dla analityków jest nieobecność na gazpromowskiej liście ExxonMobile. Jeszcze kilka dni temu jeden z największych znawców Rosji, dyrektor programów rosyjskich w waszyngtońskiej fundacji Carnegie Anders Aslund prognozował, że to właśnie ten koncern będzie reprezentował interesy amerykańskie w sztokmanowskim konsorcjum.

Według rosyjskich ekspertów, ExxonMobil wypadł z gry, gdyż jest operatorem wielkiego projektu LNG w Katarze, uważanego za głównego konkurenta sztokmanowskiego gazu w walce o rynek amerykański. Obecność Total w gronie pretendentów do konsorcjum tłumaczona jest m.in. partnerstwem francuskiego koncernu i Gazpromu przy zagospodarowywaniu złoża Południowy Pars w Iranie.

Z kolei wybranie Statoilu i Norsk Hydro jest konsekwencją rosyjsko-norweskiej deklaracji o współpracy energetycznej, podpisanej podczas czerwcowej wizyty ówczesnego premiera Norwegii Kjella Magne Bondevika w Moskwie. Rosja zaproponowała wtedy Norwegii partnerstwo strategiczne w sektorze gazowym i naftowym, zakładające - jak ujął to Władimir Putin - połączenie potencjału rosyjskich zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego z norweskim know-how w tych dziedzinach.

W zamian za dopuszczenie do projektu sztokmanowskiego, norweskie koncerny zaoferowały Gazpromowi udziały w swoich megaprojektach na północnych morzach - Snovit (Statoil) i Ormen Lange (Norsk Hydro). Ogłoszenie "krótkiej listy" Gazpromu zbiegło się w czasie z wizytą rosyjskiego prezydenta w Waszyngtonie.     Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane