Gazy hutnicze paliwem

Ruszyła modernizacja elektrociepłowni Tameh Polska w krakowskiej Nowej Hucie. Wartość prac przekracza 310 mln zł.

Przebudowa zakłada proekologiczne wykorzystanie gazów hutniczych jako paliwa. Pozwoli to na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz uczyni elektrociepłownię bardziej przyjazną środowisku. Modernizacja umożliwi spełnienie nowych wymagań środowiskowych wynikających z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), które zaczną obowiązywać w 2018 r. Inwestycja pozwoli również na zwiększenie sprawności kotłów o 10 proc., a wytwarzania energii elektrycznej o ponad 10 proc.

PRZEBUDOWA:
Zobacz więcej

PRZEBUDOWA:

Modernizacja elektrociepłowni w Nowej Hucie obejmuje m.in. przystosowanie kotła węglowego nr 8 do gazu wielkopiecowego, gazu koksowniczego i gazu ziemnego. [FOT. ARC] ARC

Czystsze powietrze

Modernizacja elektrociepłowni zakłada przebudowę instalacji w sposób, który umożliwi efektywniejsze wykorzystanie jako paliwa gazów hutniczych — wielkopiecowego i koksowniczego — wytwarzanych w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland i gazu ziemnego jako paliwa alternatywnego.

— Zastosowane technologie pozwolą sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom ochrony środowiska przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej i ograniczeniu emisji do powietrza — mówi Jerzy Biegun, dyrektor inwestycji w Tameh Polska. Po unowocześnieniu redukcja emisji pyłu sięgnie 90 proc.

Zmniejszenie emisji tlenków azotu wyniesie 83 proc. Emisja dwutlenku siarki spadnie o 80 proc., tlenku węgla o 40 proc., a dwutlenku węgla o 20 proc.

Nowe kotły

Modernizacja obejmuje budowę dwóch kotłów gazowych i przystosowanie kotła węglowego nr 8 do spalania paliw gazowych, czyli gazu wielkopiecowego, koksowniczego i ziemnego. Główne elementy kotłów będą wykonane w Polsce. Codziennie przy budowie ma pracować kilkaset osób. Powstanie też nowy turbogenerator o mocy znamionowej 55 MWe i instalacje doprowadzenia gazu ziemnego oraz podłączeń gazu koksowniczego i wielkopiecowego. Zmodernizowany zostanie także układ wody chłodzącej.

Tameh Polska

Przedsiębiorstwo jest częścią joint venture spółek z grup ArcelorMittal i Tauron. Jego głównym celem jest długoterminowa i międzynarodowa współpraca w dziedzinie energetyki przemysłowej, rozwój aktywów energetycznych i zapewnienie dostaw mediów (m.in. energii elektrycznej, ciepła, dmuchu wielkopiecowego i sprężonego powietrza) dla zakładów ArcelorMittal i innych odbiorców.

Do Tameh Polska należą trzy elektrociepłownie: Blachownia w Kędzierzynie Koźlu (wcześniej Tauron Wytwarzanie), w Dąbrowie Górniczej (wcześniej Tauron Ciepło) i w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland (wcześniej należała do hutniczego koncernu). Tameh Polska utworzono w roku 2014. Zatrudnia około 750 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Gazy hutnicze paliwem