Gdzie człowiek nie może, tam robota pośle

opublikowano: 29-08-2018, 22:00

Inteligentne maszyny są nadzieją na zmniejszenie liczby wypadków w pracy.

Robot nie może skrzywdzić człowieka ani przez zaniechanie działania dopuścić, by człowiek doznał krzywdy — brzmi pierwsze prawo stworzone w 1942 r. przez pisarza Isaaca Asimova. Przypominano je często na początku lipca 2015 r., gdy w mediach gruchnęła wiadomość o tragicznym wypadku w niemieckiej fabryce Volkswagena — 21-letni operator zmarł po odniesieniu obrażeń i przygnieceniu przez maszynę do metalowej płyty. Przedstawiciele Koalicji Bezpieczni w Pracy (KBP) i eksperci BHP nie mają wątpliwości, że robotyzacja przyczyni się jednak do zmniejszenia liczby wypadków w firmach. Dotyczy to także Polski, skoro — według Międzynarodowej Federacji Robotyki — znajdujemy się w czołówce państw, w których najszybciej rośnie liczba tych inteligentnych urządzeń.

Roboty wykorzystuje 34 proc. zachodnioeuropejskich i 54 proc. amerykańskich przedsiębiorstw — wynika z raportu A.T. Kearney. Nie dorównujemy pod tym względom światowym potęgom, niemniej jesteśmy otwarci na zmiany spod znaku przemysłu 4.0 (sztuczna inteligencja w produkcji i usługach). Przykład: Polska jest logistycznym hubem między Wschodem a Zachodem, co sprzyja wdrożeniomtechnologicznym. Nasze centra dystrybucji mają zautomatyzowane regały, sortery i urządzenia transportowe — rozwiązania te pozwalają nie tylko na lepsze, ale też bezpieczniejsze wykorzystanie zasobów.

— Pracownicy są zobowiązani do ścisłego przestrzegania zasad i procedur, ale zmienia się charakter ich pracy i rodzaj zagrożeń. Ludzie przejmują zadania koncepcyjne, natomiast maszyny wspierają, a niekiedy nawet przejmują w całości pracę fizyczną — mówi Jan Obojski, pełnomocnik ds. zarządzania logistycznego w ILS Grupa InterCars, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy