Gerling przytnie portfel polis komunikacyjnych

Zieliński Marcin
opublikowano: 04-03-1999, 00:00

Gerling przytnie portfel polis komunikacyjnych

Towarzystwo ubezpieczeniowe zamierza w marcu podnieść kapitał akcyjny o 10 mln zł

CIĘŻKI ROK: Spadająca inflacja i słabsza koniunktura uderzy w tym roku w rynek ubezpieczeń. Zwykle słabsze firmy mogły podreperować swoje wyniki zyskami z lokat. Ten rok nie da im takiej szansy — mówi Mariusz Wichtowski, prezes Gerling Polska. fot. Borys Skrzyński

Towarzystwo Ubezpieczeń Gerling Polska zredukuje udział polis komunikacyjnych w portfelu. Wprowadzi polisy asekurujące imprezy rozrywkowe i ochroni OC członków zarządów, a prawdopodobnie za dwa miesiące uruchomi towarzystwo ubezpieczające nowe fiaty. Ponadto już 8 marca podniesie kapitał akcyjny z 4,3 mln do 14,3 mln zł.

Gerling Polska, ósmy pod względem zbioru składki zakład ubezpieczeniowy, zamierza zmniejszyć udział polis komunikacyjnych w swoim portfelu. Obecnie stanowi on prawie połowę zebranej składki. Docelowo zaś nie powinien przekraczać 40 proc. Konsekwencją tej decyzji jest ostrożna prognoza zbioru składki w tym roku, czyli 161 mln zł. W 1998 roku Gerlingowi udało się sprzedać polisy za 170 mln zł.

— Nie oznacza to, że nie będziemy już sprzedawać ubezpieczeń komunikacyjnych. Będziemy je dalej traktować jako element oferty dla naszych klientów. Równolegle jednak przygotowujemy dwa projekty oparte na ubezpieczeniach komunikacyjnych. Z Toro Targa, włoskim ubezpieczycielem kontrolowanym przez FIATA-a, powołamy towarzystwo oferujące polisy dla nabywców nowych pojazdów tego producenta. Cały projekt wystartuje najpóźniej za kilka miesięcy.

Z kolei w ramach programu Interflota Gerling będzie, w ścisłej współpracy z firmą Dekra Polska, niemieckim specjalistą w zakresie rzeczoznawstwa i likwidacji szkód, ubezpieczać samochody należące do przedsiębiorstw. Szczegóły tego projektu nie są jeszcze znane.

Polisy dla rozrywki

Gerling Konzern jest w Europie liderem w ubezpieczeniach związanych z przemysłem rozrywkowym oraz ochroną ryzyk finansowych i odpowiedzialności cywilnej.

— Mam nadzieję, że w Polsce będzie wkrótce podobnie. W ubiegłym roku wprowadziliśmy jako pierwsi polisy ochrony prawnej dla członków zarządu spółek. Każdy menedżer , nawet najwyższego szczebla, jest narażony na ryzyko roszczeń, np. ze strony akcjonariuszy swojej spółki, izb skarbowych czy Komisji Papierów Wartościowych. Nasze ubezpieczenia pokrywają koszty ochrony prawnej przed tymi roszczeniami.

Ponadto w drugim kwartale wejdziemy na rynek z ubezpieczeniami OC dla członków zarządów. Wkrótce rozszerzymy naszą ofertę o polisy majątkowe typu all risks.

W najbliższych dniach zaprezentujemy produkt z rodziny ubezpieczeń dla showbiznesu. Weźmiemy na siebie kompleksową ochronę ryzyk związanych z produkcją filmową , telewizyjną i organizacją koncertów. W jej ramach będziemy ubezpieczać nie tylko sprzęt, ale też ryzyko, że film nie przyniesie zakładanego zysku. Negocjujemy już dwa atrakcyjne projekty — wyjaśnia prezes Gerling Polska.

Kapitał w górę

8 marca WZA podejmie decyzję o podniesieniu kapitału o 10 mln zł, do poziomu 14,3 mln zł.

— Chcemy zwiększyć kapitał, aby bez żadnych obaw spełniać wymóg pokrycia funduszu ubezpieczeniowego lokatami i wymagania dotyczące marginesu wypłacalności — podkreśla Mariusz Wichtowski.

Pod koniec ubiegłego roku swój kapitał podniosła także spółka życiowa. Dzisiaj sięga on 19,9 mln zł.

Dla podróżujących

Ubezpieczeniami, z którymi tradycyjnie kojarzone jest towarzystwo, jest ochrona ryzyk turystycznych. To one były specjalnością ATU — firmy, w którą zainwestowali Niemcy z Gerling Konzern. Dzisiaj, po pewnym ograniczeniu wydatków na te polisy, spółka zamierza umacniać swoją pozycję w tym segmencie rynku.

Gerling przejął od TUiR Warta kompleksową ochronę podróżujących z jednym z czołowych biur podróży.

Marcin Zieliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zieliński Marcin

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gerling przytnie portfel polis komunikacyjnych