GetBack donosi na umowę z Trigonem

opublikowano: 18-07-2018, 22:00

Pogrążony w problemach windykator złożył w prokuraturze donos dotyczący przelewu na 43 mln zł.

Organy ścigania otrzymały kolejne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu windykacyjnego GetBacku. We wtorek 17 lipca 2018 r. złożył je pełnomocnik spółki. Zarzuca im niedopełnienie obowiązku zachowania należytej staranności w gospodarowaniu mieniem GetBacku. Chodzi o zawarcie z „podmiotem regulowanym” umowy ramowej i dokonanie na jej podstawie płatności na kwotę 42,9 mln zł.

Sam opis umowy do złudzenia przypomina kontrakt GetBacku z Trigon TFI. Na mocy porozumienia o wartości 49,2 mln zł brutto (40 mln zł netto) Trigon TFI miało do 2022 r. w zakresie funduszy wierzytelności współpracować wyłącznie z GetBackiem. Umowa dotyczyła nie tych funduszy, które już istnieją, ale uruchamiania kolejnych. Wczorajszy komunikat giełdowy windykatora potwierdził, że GetBack zapłacił za to „z góry”.

— Naturalnie jako Trigon TFI nie znamy szczegółów zawiadomienia, o którym mowa w raporcie bieżącym GetBacku, ale z informacji w nim zawartych wynika wprost, że zawiadomienie dotyczy oceny korzystności tej umowy z wewnętrznej perspektywy GetBacku, a nie jakichkolwiek zarzutów wobec Trigon TFI — podkreśla Marek Juraś, prezes Trigon TFI.

Z naszych informacji sprzed miesiąca wynikało, że nowe szefostwo GetBacku nosiło się z zamiarem wystąpienia do TFI o zwrot większości kwoty stanowiącej wartość umowy. Decyzja nie została wtedy jeszcze podjęta. Potem GetBack rozważał zmianę postępowania układowego na sanację, co ułatwiłoby proces odwracania umów zawartych rok wstecz, a więc także tej.

Tego samego dnia, gdy pełnomocnik GetBacku składał w prokuraturze donos na byłych członków zarządu windykatora, Trigon TFI wypowiedziało GetBackowi umowę na serwisowanie dziewięciu funduszy wierzytelnościowych, które wspólnie uruchomili przed zawarciem umowy o wartości 42,9 mln zł. W funduszach tych GetBack obejmował 20 proc. certyfikatów. Reszta trafiała do klientów Trigonu. W związku z kłopotami windykatora fundusze te zostały poważnie przecenione.

— W najbliższych dniach zamierzamy zawrzeć umowy o zarządzanie portfelami wierzytelności wspomnianych funduszy z nowymi podmiotami, którymi są renomowane, wyspecjalizowane firmy o wieloletnim doświadczeniu i uznanych kompetencjach. W ramach przeprowadzonego wieloetapowego procesu wyboru nowych serwiserów uzyskaliśmy konkretne oferty od 10 firm windykacyjnych. W wyniku analizy tych ofert i przeprowadzonych negocjacji, wyłoniliśmy finalnie trzy, z którymi nawiążemy współpracę — zapowiada Marek Juraś, prezes Trigon TFI.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy