GetBack podgrzał emocje

opublikowano: 22-03-2018, 22:00

Notowania windykacyjnej spółki mocno rosły w trakcie wczorajszej sesji po kolejnym komunikacie o potencjalnie pozytywnej wymowie

Nie minął nawet rok od giełdowego debiutu GetBacku, a nad spółką zebrały się czarne chmury. Jeszcze przed końcem 2017 r. cieniem na wizerunku położyła się sprawa nieuczciwego, byłego już pracownika, który miał wykorzystywać dane z bazy PESEL osób zadłużonych. Postępowanie w tej sprawie rozpoczęła ABW, a spółka uznała, że jest w prawie pokrzywdzoną. Inwestorzy ruszyli do sprzedawania akcji i kto wówczas podjął taką decyzję, ten z perspektywy czasu wygrał, bo pozwoliło to uniknąć gigantycznych strat. Do tąpnięcia doszło na początku marca, po ujawnieniu potrzeby znalezienia finansowania. Zainteresowanych — jak wynika z komunikatów — nie brakuje, ale co warto podkreślić, na razie żadne z rozmów się nie zakończyły.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Marek Wiśniewski

1. 2 marca GetBack niespodziewanie decyduje się na rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych w wyniku „oceny aktualnej sytuacji na rynku zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz potencjalnych możliwości dalszego rozwoju”. W komunikacie najważniejsza jest jednak informacja o rozważeniu poszukiwania inwestora strategicznego, zawarciu aliansu strategicznego lub innej transakcji, która — w domyśle — oznaczałaby dokapitalizowanie firmy. Kurs spada w dwucyfrowym tempie, bo chwilę później pojawia się komunikat o zamiarze wystąpienia do WZA z projektami uchwał o podwyższeniu kapitału o 19,99 mln akcji i upoważnieniu zarządu do podwyższania kapitału w ramach kapitału docelowego o nie wiecej niż 50 mln akcji. Obecnie kapitał GetBacku dzieli się na 100 mln walorów.

2. 5 marca spółka informuje o pozytywnej decyzji komitetu kredytowego jednego z zagranicznych banków w kwestii udostępnienia finansowaniaw wysokości do 250 mln zł. Ale to tylko pierwszy krok, bo warunkiem jego uzyskania jest pozytywny finał negocjacji warunków. Negocjacje do tej pory nie zostały zakończone. 9 marca GetBack publi-

3. 8 marca GetBack publikuje oświadczenie, w którym nawiązuje do „doniesień medialnych”, dotyczących rzekomych wrogich działań konkurencji. „(…) Wszelkie próby powiązania GetBack z nieuczciwymi praktykami spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną. Zastrzegamy podjęcie wszelkich kroków prawnych w celu ochrony interesu oraz dobrego imienia spółki w odniesieniu do podmiotów bądź osób podejmujących nieuczciwe działania wobec GetBack” — napisano. Zapowiedziano zwrócenie się do Konferencji Pracodawców Finansowych w Polsce o ujawnienie dokumentów, na które powołują się dziennikarze, oraz o złożenie pisemnych wyjaśnień w sprawie. Do tej pory nie doszło do drugiej odsłony tej sprawy.

4. 12 marca GetBack w komunikacie zatytułowanym „Informacja dotycząca objęcia nowych akcji” podaje, że trzej inwestorzy instytucjonalni, wywodzący się z Izreala, wyrazili wstępne zainteresowanie udziałem w emisjach akcji. Negocjacje do tej pory nie przyniosły rezultatu.

5. Abris, do którego pośred nio należy 60,1 proc. akcji GetBacku, 19 marca deklaruje objęcie akcji w pierwszej z emisji (tej z limitem do 19,99 mln sztuk) w proporcji odpowiadającej dotychczasowemu zaangażowaniu.

6. 21 marca GetBack infor muje o podpisaniu listu intencyjnego z potencjalnym zagranicznym inwestorem, który analizuje objęcie akcji spółki. Zakończenie transakcji przewidziano na nie później niż 30 kwietnia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy