Getin Noble Bank z niższą oceną ratingową

opublikowano: 15-06-2018, 11:13
aktualizacja: 15-06-2018, 11:19

Agencja Eurating obniżyła z poziomu B+ do B rating kredytowy Getin Noble Banku. Perspektywa ratingu jest negatywna.

Jak podkreślono, obniżenie ratingu wynika głównie z istotnego pogorszenia pozycji kapitałowej banku, jakie nastąpiło w ciągu dwóch ostatnich kwartałów.

"Wskaźnik finansowania aktywów kapitałem własnym spadł z 8,0% w III kwartale 2017 r. do 6,3% na koniec I kwartału 2018 r. Nawet przy uwzględnieniu przeprowadzonej emisji nowych akcji, która została zarejestrowana w maju b.r., wskaźnik ten przyjmowałby wciąż bardzo niską wartość 6,6%. Ponadto EuroRating zwraca uwagę na fakt, że środki z nowej emisji Getin Noble Bank przeznaczył w większości na zakup akcji innych spółek (Getin Holding S.A. oraz Idea Bank S.A.) powiązanych z głównym udziałowcem banku. Pomimo więc, iż emisja nowych akcji wzmocniła nieznacznie kapitał banku, to nie poprawiła jego pozycji płynnościowej" - dodano.

Spadek wartości kapitału własnego, będący rezultatem poniesionych przez bank w ostatnim czasie wysokich strat, jak również wprowadzenie od 2018 roku wyższych wag ryzyka dla walutowych kredytów hipotecznych, przełożyły się na znaczne pogorszenie regulacyjnych współczynników kapitałowych - uważają specjaliści agencji.

W efekcie Getin Noble Bank nie spełnia obecnie wymogów kapitałowych określonych dla banku przez KNF.

Na ocenę ratingową Getin Noble Banku negatywnie wpływa także utrzymywanie się wciąż na wysokim poziomie (ok. 15%) udziału kredytów zagrożonych w łącznym portfelu kredytów, a także nadal wysoka wartość kredytów hipotecznych denominowanych we franku szwajcarskim. Oznacza to, że na kondycję finansową banku (oraz zdolność do utrzymywania współczynników kapitałowych na wymaganych poziomach) istotny wpływ mogą mieć również wahania kursów walut.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu