Getin Noble: mniejsze straty, ale wzmożone odpływy

opublikowano: 28-11-2018, 08:17
aktualizacja: 28-11-2018, 09:34

W III kwartale 2018 r. strata netto Getin Noble Banku wyniosła 14 mln zł, wobec 72 mln zł straty przed rokiem. Bank przyznał, że w listopadzie zanotował znaczący odpływ pieniędzy klientów.

Wynik odsetkowy spadł z 324 do 304 mln zł, a wynik z prowizji i opłat z 42 do 34,1 mln zł.

Narastająco po trzech kwartałach strata netto banku wynosi niespełna 178 mln zł.

W raporcie bank przyznał, że "w związku z publikacjami w mediach, które pojawiły się 13 listopada br." (chodzi o publikacje o rozmowie Marka Ch., zatrzymanego wczoraj przez CBA b. przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem Getin Noble Banku) powstał "szum medialny", który  wywołał niepewność wśród klientów. Odnotowano po tym dniu wzmożone wypływy środków ulokowanych w banku.

Nie podano skali odpływu.

Według stanu na koniec września 2018 r., zobowiązania wobec klientów miały wartość ponad 46 mld zł, z czego 5,6 mld zł przypadało na klientów firmowych, a 37,4 mld zł - na klientów indywidualnych.

"Źródła zaistniałej sytuacji nie były związane z działalnością operacyjną Banku, lecz były uwarunkowane przez czynniki zewnętrzne niezależne od Banku. Bank na bieżąco realizuje zlecenia klientów, a wykonywane przez Bank operacje przebiegają sprawnie. Ze względu na to, że zaistniałe okoliczności nie wynikały z pojedynczego zdarzenia, a pełna ocena skutków powstałego szumu medialnego spowodowanego czynnikami zewnętrznymi niezależnymi od Banku jest na ten moment jeszcze niemożliwa, Bank na dzień zatwierdzenia niniejszego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji nie mógł dokonać oszacowania wpływu całej sytuacji na przyszłe wyniki i sytuację finansową Banku i Grupy, jak również na realizację Zaktualizowanego PPN i Planu Ochrony Kapitału" - dodano.

Artur Klimczak, prezes GNB, dodał dziś na spotkaniu z dziennikarzami, że tempo wycofań depozytow wróciło do "normalnych" poziomów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane