Liderem sesji jest Pronox – rośnie o 14 proc. Notowania upadającej spółki ostatnio mocno się wahają. Firma ogłosiła niedawno, że prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży akcji sklepu internetowego Agito.pl. Najmocniej tanieje deweloperska Wikana. „Groszówkowa” spółka traci 8 proc.
Tanieje Emperia (-0,1 proc.) i Eurocash (-2,6 proc.). Od ponad tygodnia między obiema handlowymi firmami trwa rozgrywka, w której stawką jest ich ewentualne połączenie. Emperia odrzuca ofertę Eurocashu, bo uważa ją za zbyt niską. Dzisiejszy „Puls Biznesu” podaje, że prezes Emperii wycenia swoją firmę na 2,3 mld zł. Tymczasem szacunki Eurocashu mówią o 1,3 mld zł. Na dziś Emperia zwołała konferencje prasową, na której przedstawi szczegóły strategii na najbliższe lata.
Na lekkim plusie jest Ruch (+0,3 proc.), który od wczoraj ma nowy zarząd. Weszli do niego menedżerowie powołani głosami Lurena Investments, czyli nowego amerykańskiego właściciela kolportera. To ekipa związana wcześniej z Orlenem, w czasach, kiedy paliwową spółką kierował Igor Chalupec. To on zresztą doradzał amerykanom przy tej transakcji. Nowy zarząd nie kryje, że jego celem jest wyprowadzenie firmy z giełdy, i to jeszcze w tym roku.
„Rzeczpospolita” donosi dziś, że szwedzki koncern Vattenfall zamierza się szybko pozbyć polskich aktywów, czyli elektrociepłowni w Warszawie oraz spółek dystrybucyjnych i sprzedających energię. To zły sygnał dla Enei (+0,1 proc.), w której Vattenfall ma 20 proc. akcji. Resort skarbu szuka właśnie inwestora, który mógłby kupić ponad 50-proc. pakiet akcji Enei. Teraz potencjalny inwestor, zainteresowany wejściem na polski rynek energetyczny, będzie mieć alternatywę w postaci możliwości zakupu aktywów Vattenfalla.
O 1 proc. rośnie Rafako. Spółka jest na plusie, bo resort skarbu przyznał jej wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu 50 proc. udziałów w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz 85 proc. udziałów w kopalniach Konin i Adamów. „Parkiet” podaje, że rozmowy zaczną się w ciągu kilku dni, a transakcja miałaby zostać zamknięta w tym roku.
Tyle samo zyskuje TUP, który rozwija biznes kurierski. Inwestycyjna firma pochwaliła się, że zależna spółka X-press Couriers zawarł umowę o współpracy z kurierską firmą Koliber Express. Dzięki umowie „X-press Couriers rozszerzy swoją działalność realizując usługi dla firm z sektora produkcji filmów oraz agencji reklamowych, które dotychczas były odbiorcami usług firmy Koliber Express”.