Giełda lekko rośnie

GRA
opublikowano: 02-11-2010, 11:08

W poniedziałek przed południem warszawskie indeksy są na lekkich plusach. WIG20 zyskuje 0,7 proc., a mWIG40 rośnie o 0,3 proc. 

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się KGHM, który zyskuje ponad 2 proc., a najsłabiej – PGNiG, które jest na 0,8-proc. minusie.

1 proc. zyskuje Lotos, dla którego skarb państwa szuka inwestora. Resort zaprosił do negocjacji potencjalnych zainteresowanych, w szczególności te podmioty, które zajmują się górnictwem ropy naftowej.

Na szerokim rynku najlepiej zachowuje się deweloperska Wikana. Spółka lubiana przez spekulantów zyskuje ponad 9 proc. Prawie 8 proc. traci z kolei Monnari, które próbuje się wyleczyć z kłopotów finansowych.

Na niewielkim plusie jest Boryszew, który zapowiada ogłoszenie nowej strategii, uwzględniającej przejęte kilka miesięcy temu zakłady Maflow. Dzisiejszy „Puls Biznesu” donosi, że takiego planu domagają się też włoskie związki zawodowe, zrzeszające pracowników Maflow. Oczekują, że znajdzie się w nim program inwestycyjny, a także plan zwiększenia zatrudnienia.

Tanieje nieznacznie deweloperski Gant, który na łamach „Parkietu” zwraca uwagę na możliwość spadku marż na rynku, wynikającą z „wejścia do produkcji” inwestycji realizowanych do drogo zakupionych gruntach. Deweloperzy czyszczą w ten sposób własny bank ziemi, decydując się nawet na przejściowy spadek rentowności, ale zyskując odmrożenie kapitału. Michał Sztabler, analityk DM PKO BP, zauważa, że przykładem na to jest inwestycja Ganta „Kaskada na Woli”. Przypuszcza, że zysk na tym projekcie będzie niewielki.

Stabilny jest kurs Budopolu. Budowlana spółka ogłosiła, że po trzech kwartałach ma dwa razy lepsze przychody i dziesięć razy lepszy zysk netto. Osiągnęła 44 mln zł przychodów, wobec 22 mln zł przed rokiem. Zysk netto sięgnął 2,18 mln zł, wobec 0,2 mln zł rok wcześniej.

Nie zmienia się też kurs Energomontażu-Północ, choć po trzech kwartałach grupa ma zaledwie 2,3 mln zł zysku netto. Rok wcześniej było to 34 mln zł. Zmalały też przychody – z 300 mln zł do 207 mln zł. „Na wynikach grupy najbardziej zaważyły straty w segmencie produkcyjnym (Energop Sochaczew i Energomontaż-Północ Gdynia) i to mimo prowadzonej restrukturyzacji kosztowej oraz pozyskiwania zleceń w nowych obszarach (m.in. remonty statków, które rozpoczęto w III kwartale 2010 roku). Zarząd liczy na ożywienie w energetyce i segmencie offshore w II połowie 2011 roku, co powinno przyczynić się do poprawy wyników obu spółek” – napisał zarząd w komunikacie prasowym.

Ponad 5 proc. traci inna budowlana spółka - Mostostal Płock. Po trzech kwartałach ma przychody wyższe, niż przed rokiem, ale czterokrotnie mniejsze zyski. Przychody wzrosły ze 107 mln zł do 116 mln zł. Nie przełożyło się to jednak na poprawę zysków. Operacyjny spadł z 12,8 mln zł do 8,2 mln zł, a netto – z 16,2 mln zł do 4,6 mln zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane