Giełda świeci na czerwono

GRA
14-05-2010, 11:00

Warszawski parkiet kończy tydzień spadkami. Na minusie są indeksy WIG20 i mWIG40. Po rozczarowujących wynikach tanieje KGHM.

Giełdowy rynek zasypały dziś raporty finansowe spółek za pierwszy kwartał. I wpływają na notowania. Najsłabiej wśród blue-chipów zachowuje się KGHM (-1,7 proc.), który negatywnie zaskoczył rynek. Jego zysk netto wyniósł wprawdzie 725 mln zł i był o 16 proc. wyższy niż przed rokiem, ale był niższy od konsensusu na poziomie 814 mln zł. Zarząd postanowił podtrzymać roczna prognozę zysku na poziomie 2,9 mld zł.

Na nieznacznym minusie jest Getin Holding (-0,7 proc.), którego wyniki wypadły lepiej od oczekiwań analityków. Bankowa grupa kontrolowana przez znanego biznesmena Leszka Czarneckiego zarobiła pierwszym kwartale na czysto 110,2 mln zł. To znacząco powyżej oczekiwań rynkowych – konsensus mówił o 86 mln zł. Zgodne z prognozami analityków okazały się za to wynik odsetkowy (288 mln zł, +16 proc.) i prowizyjny grupy (113 mln zł, +2 proc.).

Rośnie z kolei Orbis (+1,7 proc.), który w sezonowo słabym pierwszym kwartale zanotował 14,9 mln zł straty netto , ale to i tak mniej niż przed rokiem – wtedy strata wyniosła 23 mln zł. Odbicia na rynku hotelarskim grupa spodziewa się dopiero w drugiej połowie 2010 r.

Ale nie samymi wynikami żyje dziś giełda. O 1 proc. rośnie NFI Midas, o którym pisze dziś szeroko „Puls Biznesu”. Potwierdziły się bowiem doniesienia dziennika z ostatnich tygodni – Roman Karkosik sprzedał fundusz Zygmuntowi Solorzow-Żakowi. A konkretnie – spółka Aero2, kojarzona z Solorzem, kupiła 49 proc. udziałów w Nova Capital, która należała do Karkosika i jego żony. Nova Capital ma z kolei 60 proc. akcji Midasa, a ten – 100 proc. udziałów w Centernecie, nowym operatorze komórkowym, który oferuje usługi m.in. pod marką wRodzinie.

Inwestorów mogły zaskoczyć prognozy ogłoszone, po raz pierwszy od kilku lat, przez inną firmę Karkosika - chemiczno-metalurgiczną grupę Boryszewa (kurs na razie jest stabilny). Grupa prognozuje, że zarobi w tym roku 84 mln zł, wobec 52 mln zł w 2009 r. W skład grupy Boryszewa (spółka matka produkuje włókna poliestrowe) wchodzą m.in. dwie giełdowe spółki – Impexmetal, który tanieje o 1,8 proc. (przetwórstwo aluminium i cynku) i Hutmen, który traci 1,7 proc. (przetwórstwo miedzi).

Na 1-proc. minusie jest ABM Solid. Budowlana spółka podała, że ostrzy sobie zęby na zakup ponad 50 proc. udziałów w firmie inżynieryjno-budowlanej. Giełdowa firma nie ujawnia nazwy potencjalnego partnera. Wiadomo natomiast, że jego przychody sięgają 100 mln zł rocznie.

Stabilny jest Ciech (0 proc.), a tracą Azoty Tarnów (-1,3 proc.). Okazuje się, że spółki chcą dobić między sobą targu - Ciech podpisał bowiem z Tarnowem list intencyjny w sprawie sprzedaży Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych Fosfory.

- Ciech musi teraz szukać kapitału, by spłacić do końca marca 2010 r. 400 mln zł długu, co wynika z porozumienia z bankami. Pociągnie to za sobą głębokie dezinwestycje w tej grupie – mówi w dzisiejszym „PB” Krzysztof Zarychta, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda świeci na czerwono