Giełda w Hongkongu spada o 4 proc.

opublikowano: 11-02-2016, 08:25

Na giełdzie w Hongkongu dominuje w czwartek podaż. Główny indeks traci 4 proc. Inne chińskie rynki akcji nie pracują. Pozostałe azjatyckie rynki spadają.

Wśród najmocniej taniejących w Hongkongu spółek jest HSBC, którego kurs spada o ponad 5 proc. Akcje Tencent, AIA, China Mobile taniały o ponad 4 proc.

Indeks Hang Seng w czwartek

Negatywne nastroje tłumaczone są pesymistycznym tonem wypowiedzi Janet Yellen, wzmacniającym obawy spowolnienia gospodarczego. Szefowa Fed w środę powiedziała w Kongresie, że warunki finansowe w USA stały się „mniej sprzyjające wzrostowi”, a „niejasna” polityka walutowa Chin nasila zmienność na globalnych rynkach akcji. Choć Yellen nie spodziewa się „twardego lądowania” chińskiej gospodarki, to podkreśliła, że ogólna niepewność tworzona przez drugą gospodarkę świata spowodowała duży spadek cen surowców, co z kolei zwiększyło presję na gospodarki ich największych eksporterów.
 
W Korei Południowej na rynku akcji także dominowała podaż. Główny indeks tracił ok. 3 proc. Najmocniej taniały akcje spółek motoryzacyjnych, co wiązano z informacją, że eksport pojazdów spadł w styczniu o 20 proc. Hyundai, Kia i  Ssangyong taniały o ok. 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane