Giełda w Izraelu pobiła rekord

MD
opublikowano: 22-09-2008, 10:48

Patrząc na ekran giełdy w Tel Awiwie w  niedzielę można by przypuszczać, że właśnie Izrael podpisał traktat pokojowy z  Syrią lub Hamas uznał wreszcie istnienie państwa żydowskiego, komentuje Nathan Sheva z haaretz.com.

Giełda w Tel Awiwie poszła w górę dzięki wiadomościom z Wall Street o planie, którego realizacja ma wyciągnąć z dołka amerykański rynek finansowy i rynek nieruchomości. Inwestorzy mogli zareagować na wiadomości z USA dopiero w niedzielę, bo ostatnie sesja odbyła się w czwartek. Wybuch optymizmu był bezprecedensowy. Do tego stopnia, że dwukrotnie zawieszano handel w związku z nadmiernym popytem. Sesja rozpoczęła się z ponad godzinnym opóźnieniem bo indeks TA-25 rósł przed otwarciem o 7 proc. Przepisy zakazują rozpoczęcia handlu, jeśli wzrost indeksu przekracza 2,5 proc. Po raz drugi wstrzymano notowania na 40 minut przed końcem sesji, gdy TA-25 rósł o 8 proc.  Ostatni raz wstrzymano handel na giełdzie w Tel Awiwie w październiku 2000 roku po wiadomości o zlinczowaniu dwóch izraelskich żołnierzy w Ramallah na początku „Drugiej Intifady”.

Prawie wszystkie akcje zdrożały. W ujęciu branżowym najmocniej drożały spółki działające na rynku nieruchomości. Indeks Real Estate-15 poszedł w górę aż o 33 proc. Indeks banków zyskał 18 proc., a spółek technologicznych 11,8 proc. Indeks blue chipów TA-25 zakończył dzień 8,4 proc. wzrostem. Aż 11 z 25 wchodzących w jego skład spółek zanotowało dwucyfrowy wzrost kursu. To największy wzrost indeksu w historii. Poprzedni rekord został ustanowionu w październiku 1987 roku, kiedy TA-25 zyskał 7,4 proc. Szerszy indeks rynku, TA-100, poszedł w niedzielę w górę aż o 10,3 proc.

MD, haaretz.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Giełda w Izraelu pobiła rekord