Giełdowi integratorzy zarobią na szkołach

Mariusz Zielke
opublikowano: 17-09-2007, 00:00

Action, NTT, Sygnity, Comarch, Asseco i Betacom — to firmy, które podzielą między siebie 78 mln zł na informatyzację szkolnych bibliotek.

Action, NTT, Sygnity, Comarch, Asseco i Betacom — to firmy, które podzielą między siebie 78 mln zł na informatyzację szkolnych bibliotek.

W ubiegłym tygodniu do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiły oferty na dostawę prawie 5 tys. centrów multimedialnych do szkolnych bibliotek. Łącznie opiewają na ponad 78 mln zł. Najwięcej na projekcie zarobią dostawcy komputerów Action, NTT i Incom. Sprzęt dostarczą głównie giełdowe spółki: Sygnity, Comarch, Asseco i Betacom.

Tymczasem w resorcie ślimaczy się znacznie większy — wart blisko 270 mln zł — przetarg na wyposażenie pracowni internetowych w prawie 6 tys. szkołach.

Wyrównywanie szans

Oba przetargi są prowadzone w ramach wartego 1,5 mld zł projektu komputeryzacji szkolnictwa. W 75 proc. program współfinansują fundusze UE w ramach wyrównywania dysproporcji edukacyjnych. Resort powinien wydać pieniądze do końca roku, dlatego przetargi są prowadzone w procedurze przyspieszonej z bardzo krótkimi terminami realizacji. Firmy narzekają, że w razie opóźnień — szczególnie dużego przetargu za 270 mln zł — termin dostaw może przypaść w grudniu, kiedy w związku ze świętami firmy logistyczne mają nawał pracy. To bardzo utrudniłoby realizację dostaw.

Przetarg na dostawę pracowni multimedialnych do szkolnych bibliotek podzielony został na sześć części według regionów. W każdym oferty złożyło 5-7 konsorcjów. Różnice cenowe są niewielkie — każda oferta opiewa na 12- -14 mln zł.

Na pierwszym miejscu w poszczególnych regionach są oferty złożone przez: Koncept, MCSI/Betacom, Aram/Sy- gnity, Comarch/OFEK, Winuel/Bull/Talex oraz Asseco/Incom. To oznacza, że najwięcej na integracji może zarobić grupa Sygnity, do której należy Winuel: powinna podpisać kontrakty za 27,5 mln zł. Oczywiście, jeśli po ewentualnych protestach innych oferentów kolejność się nie zmieni. Według informacji „PB”, blisko 20 tys. komputerów stacjonarnych dostarczą trzej producenci: NTT, Action i Incom. Każdy obsłuży po dwa kontrakty.

Nowoczesna biblioteka

Każda z bibliotek ma zostać wyposażona w cztery stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, peryferiami i oprogramowaniem. Łącznie na wyposażenie 15,5 tys. bibliotek resort może wydać blisko 190 mln zł. Najwięcej, bo 9 tys. pracowni, zostanie zainstalowanych w szkołach podstawowych.

Poza programem komputeryzacji szkół resort edukacji prowadził wiele innych projektów, m.in. dostawy pomocy dydaktycznych dla szkół z klasami integracyjnymi czy sprzętu dla uczniów niewidomych i niedowidzących. Współfinansowane przez UE programy dla edukacji na lata 2004-06 mają wartość 2,9 mld zł. Wydane pieniądze trzeba rozliczyć najpóźniej do końca przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu