Giełdowy flesz

ASZ
opublikowano: 31-01-2007, 00:00

MIDAS

-4,7%

Akcje dawnego NFI, kontrolowanego obecnie przez Romana Karkosika, traciły w trakcie wczorajszej sesji około 3 proc. Wyniki kwartalne Midasa nie zachwyciły akcjonariuszy, choć po przejęciu dawnego NFI im. Kwiatkowskiego przez znanego inwestora trudno je odnosić do rezultatów osiągniętych rok wcześniej. Mimo to zysk netto 4,27 mln zł w IV kwartale 2006 r. nie wygląda najlepiej na tle wyniku z IV kwartału 2005 r. (ponad 16,9 mln zł). Lepiej wypada porównanie wyników całego roku. W 2006 r. Midas zarobił 47,3 mln zł netto, podczas gdy rok wcześniej 40,31 mln zł.

Provimi-Rolimpex

+6,5%

Obroty akcjami spółki wczoraj mocno wzrosły. To rezultat umówionej transakcji między dużymi akcjonariuszami czołowego producenta pasz w Polsce. Właściciela zmienił pakiet 640,6 tys. akcji po 20,2 zł za sztukę, czyli po kursie o 0,5 proc. niższym od poniedziałkowego zamknięcia. Z rąk do rąk przeszedł pakiet walorów stanowiący 1,84 proc. kapitału spółki i głosów na WZA. Jednorazowy obrót wyniósł 25,9 mln zł. Dzięki tej transakcji w kolejnych minutach kurs zaczął gwałtownie rosnąć. Przed południem walory Rolimpeksu drożały już o ponad 9 proc., do 22,2 zł. Dzięki temu notowania spółki przełamały sześciodniową, spadkową passę. Od 19 stycznia do poniedziałku wycena spółki spadła o 8,5 proc. Ostatni lokalny szczyt, ustanowiony na początku grudnia, to 23,8 zł. Rekord wszech czasów to 37,38 zł z 8 lipca 1996 r.

BYTOM

+6,3%

Do 24,5 zł, czyli o 9,4 proc., wzrósł w trakcie wczorajszej sesji kurs Bytomia. We wtorek przed południem spółka opublikowała dwa komunikaty dotyczące znacznych pakietów akcji. Wyjaśniają one, kto stał za transakcjami z 22 stycznia. Fundusze z grupy BPH TFI sprzedały łącznie 65 968 akcji odzieżowej spółki, zmniejszając swoje zaangażowanie z 6,23 proc. kapitału i głosów do 4,02 proc. O przekroczeniu progu 5 proc. firmę poinformował PZU Asset Management, który kupił 66 118 walorów. Inwestor dysponuje obecnie 5,95-procentowym pakietem akcji. Wcześniej kontrolował 3,74 proc. głosów na WZA, nie musiał się więc ujawniać. Od 23 stycznia do dziś kurs Bytomia skoczył łącznie o blisko 25 proc.

Polcolorit

+6,8%

Po wczorajszym mocnym wzroście notowań Ceramiki Nowa Gala przyszedł czas na inną spółkę z branży. Notowania Polcoloritu już na początku wtorkowej sesji skoczyły o 10 proc. To oznacza, że inwestorzy oczekują zmian w branży producentów płytek ceramicznych. Ubiegłoroczne przejęcie Opoczna przez Cersanit powinno wymusić na mniejszych spółkach podobne decyzje (pisaliśmy o tym we wtorkowym „PB”). Taki zamiar sygnalizowała już Nowa Gala. Wyskok kursu Polcoloritu jest skutkiem spekulacji graczy o możliwej współpracy spółek.

W tym roku Polcolorit czekają duże zmiany. 1 stycznia Wiktor Marconi zastąpił Barbarę Marconi, swoją matkę, na stanowisku prezesa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Polecane