Giełdy Europy kontynuują spadki

24-09-2002, 18:51

LONDYN (Reuters) - Pod koniec wtorkowych notowań europejskie indeksy znalazły się w okolicach najniższego poziomu od pięciu i pół roku. Zniżki nieco wyhamowały dzięki lepszym danym o nastrojach amerykańskich konsumentów.

Znaczniej przecenie uległy akcje banków, ponieważ inwestorzy doszli do wniosku, że z powodu przeceny na giełdach mogą one mieć podobne problemy jak sektor ubezpieczeniowy.

Słabe wyniki i prognozy podały we wtorek amerykańskie banki: Lehman Brothers i Goldman Sachs. Inwestorów niepokoi również to, że na wybuchu wojny w Iraku najbardziej ucierpią ważni klienci banków: firmy hotelarskie i linie lotnicze.

Z powodu nadchodzących wyborów w Brazylii zniżkowały też akcje instytucji finansowych zaangażowanych w tym kraju, w tym BBVA i ABN AMRO. Za dwa tygodnie w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej odbędą się wybory prezydenckie, które najprawdopodobniej wygra kandydat lewicy.

Inwestorzy obawiają się, że będzie on prowadził zbyt ekspansywną politykę fiskalną, przez co kraj nie będzie w stanie obsłużyć ogromnego zadłużenia.

Uczestnicy rynku wyzbywali się również walorów koncernów samochodowych. Indeks tej branży wzrósł w tym roku o 20 procent w stosunku do głównych indeksów. Jednak niepewna sytuacja na rynku pracy może ostatecznie zniechęcić konsumentów do kupowania nowych aut.

Do godziny 18.44, gdy w Europie działała już tylko giełda we Frankfurcie, indeks Eurotop 300 spadł o 1,57 procent, a Eurostoxx 50 stracił 1,61 procent.

Oczekiwany w napięciu indeks nastrojów amerykańskich konsumentów spadł we wrześniu do najniższego od listopada 2001 roku poziomu 93,3 punktów, jednak był lepszy niż 92,3 punktu prognozowane przez analityków.

"Po korekcie danych za sierpień wartość indeksu we wrześniu była lepsza niż sądziliśmy. Niepokojące jest jednak to, że wskaźnik nastrojów nadal spada, a to nie rokuje dobrze trwałemu ożywieniu gospodarki" - powiedział David Brown, główny ekonomista Bear Stearns.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy Europy kontynuują spadki