Giełdy kontynuują dobrą passę

Europejskie rynki akcji rozpoczęły sesje od przedłużenia wczorajszych zwyżek.

Dobre nastroje rynkowe towarzyszą rozpoczynającym się dzisiaj rozmowom ministrów finansów krajów Unii Europejskiej. Oficjele dyskutować będą nad powołaniem wspólnego nadzorcy systemu bankowego. Politycy liczą, że trwający wykup obligacji przez Grecję umożliwi zmniejszenie zadłużenia kraju, a to otworzy drogę do dalszej pomocy międzynarodowej.

Podobnie jak w ostatnich dniach największymi zyskami cieszą się inwestorzy z południa kontynentu. Mediolański FTSE MIB zyskuje przed południem ponad 1 proc., a na ponad półprocentowym plusie są Madryt i Paryż. Znacznie spokojniej jest w Londynie i Frankfurcie. W handlu w Azji akcje chińskich przedsiębiorstw spadły najniżej od początku 2009 r.

- Kupujący dali za wygraną. Nic nie wskazuje, żeby to już był koniec spadków – komentował Zhang Haidong, analityk szanghajskiego Tebon Securities.

Wczoraj prezydent Barack Obama odrzucił wysunięty przez republikanów plan redukcji deficytu budżetowego. Wart 2,2 bln USD program oszczędnościowy nie zawierał podwyżek podatków dla najbogatszych, a to zdaniem prezydenta konieczny składnik porozumienia ws. klifu fiskalnego. Negocjacje będą jednak prowadzone dalej, a propozycje wyjściowe obu stron leżą już na stole.

W Warszawie po piątkowej przecenie siły odzyskuje PKN Orlen (+0,5 proc.). Inwestorzy sprzedawali akcje, rozczarowani opublikowaną strategią na najbliższe piąć lat, jednak agencja Fitch jest odmiennego zdania. Jak podkreśla, za rok – dwa możliwe jest nawet podwyższenie ratingu spółki. Nie widać też końca dobrej passy walorów TVN. Drożeją już czwarty dzień z rzędu, a ponad 3 proc. zwyżka notowań to największy wzrost w zyskującym 0,9 proc. WIG20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy kontynuują dobrą passę