Giełdy w USA ugięły się pod informacjami o JDS i Nortelu

Marek Druś
opublikowano: 15-06-2001, 22:02

Na przebieg piątkowej sesji na giełdach w USA wpływ miały przede wszystkim informacje o słabych wynikach JDS Uniphase i Nortel Networks, znaczących przedstawicieli branży telekomunikacyjnej. Dane makroekonomiczne, m.in. CPI, okazały się zgodne z prognozami i nie zainspirowały rynku do obrania wyraźnego kierunku.

JDS Uniphase i Nortel Networks już w pierwszym kwartale ostrzeżeniami o słabszych wynikach wywołały przecenę papierów spółek z sektora technologicznego. Nic dziwnego, że obecnie efekt był podobny, choć tym razem w dół poszła cena papierów głównie spółek z branży, a nie całego rynku, jak to było poprzednio. Akcje głównych sprawców wyprzedaży traciły w trakcie sesji po kilkanaście procent wartości. Mniejsze zniżki notowały udziały innych przedstawicieli branży, m.in. Cisco Systems, Cieny, Motoroli, Lucent Technologies i Apllied Micro Circuits.

Wśród spółek, komponentów indeksu Dow Jones, duże zwyżki notowały przede wszystkim udziały spółek bezpiecznych, m.in. Johnson & Johnson, banku J.P Morgan i koncernu Honeywell. Wzrost kursu akcji tego ostatniego wiąże się prawdopodobnym fiaskiem przejęcia tego ostatniego przez General Electric. Jedynym „technologicznym” składnikiem Dow Jonesa, którego udziały niezmiennie drożały od rozpoczęcia sesji był Hewlett-Packard. Wzrost ceny papierów spółki to prawdopodobnie efekt informacji o ograniczeniu działań na rynku drukarek przez Xeroxa, który zrezygnował zarówno z tej działalności jak i produkcji części asortymentu kopiarek.

Wśród pozostałych papierów zdecydowanym spadkiem kursu wyróżniały się akcje internetowego detalisty, portalu Buy.com. Zdecydowany odwrót od papierów spółki to efekt rozpoczęcia procedury wycofania jej z notowań przez władze Nasdaq. Akcje Buy.com nie spełniły kryterium notowania przez określoną liczbę sesji z ceną powyżej minimalnego kursu 1 USD. Wszystko wskazuje, że jeden z popularniejszych dotkomów zniknie z giełdy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA ugięły się pod informacjami o JDS i Nortelu