Gigantyczna dotacja dla Katowic i Gliwic

MBE
opublikowano: 01-09-2010, 00:00

300 mln zł z Brukseli pozwoli zrealizować miejskie inwestycje — centrum kongresowe i halę widowiskową.

300 mln zł z Brukseli pozwoli zrealizować miejskie inwestycje — centrum kongresowe i halę widowiskową.

Dobra wiadomość dla Gliwic i Katowic. Projekty za ponad 300 mln zł realizowane przez te miasta dostaną dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Ponad 141 mln zł unijnej dotacji powędruje do Gliwic, które wybudują nowoczesną halę widowiskowo-sportową Podium. Umowa na dofinansowanie może być podpisana jeszcze w tym roku. Hala powstanie w miejscu zdewastowanego stadionu XX-lecia i pomieści 15 tys. widzów. Będzie w niej można organizować duże imprezy widowiskowe, kulturalne, muzyczne, sportowe, wystawiennicze i targowe. Całkowity koszt budowy obiektu szacowany jest na ponad 365 mln zł.

Ma pomieścić m.in. boisko, bieżnię lekkoatletyczną, salę treningową, ścianę wspinaczkową, pomieszczenia dla komentatorów sportowych, centrum fitness i odnowy biologicznej oraz lokale gastronomiczne.

W tym samym budynku ma powstać także mniejsza hala, która będzie mogła pomieścić od 1200 do 3000 widzów.

— Nareszcie zakończyła się ocena projektu przez zarząd województwa. Szkoda, że trwała tak długo. Mamy co najmniej rok opóźnienia przez to, że marszałek trzymał nasz projekt w szufladzie — mówi Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

I zapewnia, że miasto w tym czasie nie próżnowało.

— Wybraliśmy już inżyniera kontraktu, który przygotowuje procedurę przetargową. Jak tylko dokumentacja będzie gotowa, ogłosimy przetarg i wybierzemy wykonawcę, nawet jeśli nie będziemy mieli jeszcze decyzji z Brukseli. Nie chcemy tracić czasu. Wyłonimy wykonawcę i podpiszemy z nim umowę warunkową — mówi Marek Jarzębowski.

Gdy hala powstanie, ma nią zarządzać miejska spółka.

Z decyzji śląskiego Urzędu Marszałkowskiego powinni ucieszyć się też katowiccy samorządowcy. Projekt budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego, który pochłonie ponad 303 mln zł, dostanie dotację w wysokości prawie 153 mln zł. Budowa centrum to jedna z inwestycji realizowanych w ramach ogromnego projektu "Przemiana Katowic". Obiekt powstanie na terenie dawnej kopalni Katowice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu