Gigantyczny kontrakt na GSM-R podpisany

opublikowano: 29-03-2018, 22:00

Konsorcjum Nokii, Wasko, Herkulesa i Pozbudu podpisało z PKP PLK wart 2,8 mld zł kontrakt na system łączności dla kolejarzy. To rekordowe zlecenie.

Po ponad pięciu miesiącach od wyboru najkorzystniejszej oferty PKP PLK podpisały z konsorcjum Nokii i trzech giełdowych firm: Wasko, Herkulesa i Pozbudu, wart blisko 2,8 mld zł brutto kontrakt na system bezprzewodowej łączności cyfrowej dla kolei. Wcześniej wybór najkorzystniejszej oferty był broniony przed KIO, gdyż konsorcjum firm Kapsch i Porr Polska, które zaproponowało wykonanie przedmiotu zamówienia za 3,89 mld zł brutto, kwestionowało wybór zamawiającego.

Podpisany w czwartek kontrakt to rekordowe zlecenie dla wszystkich polskich firm jak również dla Nokii, w przypadku której jest to największy projekt GSM-R. W ramach konsorcjum Nokia zapewni m.in. instalację, uruchomienie, integrację i utrzymanie 13,8 tys. km sieci GSM-R, a także ponad 11 tys. km infrastruktury sieci światłowodowej. Wasko w ramach kontraktu zrealizuje m.in. prace instalacyjne i kablowe w zakresie części pasywnej linii światłowodowej. Wartość zlecenia przypadająca na giełdową spółkę to 617 mln zł brutto.

— W ramach kontraktu najpierw będą prowadzone prace projektowe. Bardziej zauważalny wpływ na wyniki powinien być widoczny od 2019 r. — mówi Jarosław Zagórowski, prezes Wasko.

Prace przypadające na Herkulesa wynoszą 343 mln zł brutto. Będzie odpowiadał za obiekty radiokomunikacyjne, w szczególności produkcję i montaż telekomunikacyjnych masztów, wież antenowych razem z kontenerami instalacyjnymi do rozlokowania infrastruktury IT. Głównym wykonawcą będzie spółka zależna Herkulesa — Gastel Prefabrykacja, która specjalizuje się w produkcji i montażu masztów strunobetonowych i kontenerów. Spółka już od dłuższego czasu przygotowuje się do zwiększonego poziomu obrotów, a w I kw. tego roku rozpoczęła z wyprzedzeniem produkcję.

— Plan zakłada produkcję około 1200 masztów, a wszystkie prace mają się zakończyć w 2022 r., przynosząc spółce stabilne źródło przychodów, pozytywnie wpływające na płynność finansową grupy — mówi Tomasz Kwieciński, wiceprezes Herkulesa.

Szef Herkulesa Grzegorz Żółcik poinformował, że warunki kontraktu przewidują zaliczkę (10 proc.), płatności nie są uzależnione od tzw. kamieni milowych, a fakturowanie ma być comiesięczne.

Największa część wśród podwykonawców, bo 886,3 mln zł, przypada na Pozbud. Wybuduje kanalizację, w której położony zostanie światłowód. Spółka już zaczęła prace projektowe. Wpływ kontraktu na wyniki ma być widoczny od 2019 r. Pozbud ma już doświadczenie w tego typu pracach. Wybudował rurociągi kablowe o długości 430 km przy budowie infrastruktury systemu GSM-R na linii kolejowejE 20/C-E 20 na odcinku Kunowice — Terespol.

GSM-R to system bezprzewodowej łączności cyfrowej dla kolei, jeden z dwóch kluczowych elementów Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym ERTMS. Zapewnia m.in. łączność głosową między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu — dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami czy obsługą techniczną. Czas trwania podpisanej w czwartek umowy został określony na maksymalnie 62 miesiące. Okres rękojmi za wady to kolejne 60 miesięcy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Gigantyczny kontrakt na GSM-R podpisany