Czytasz dzięki

Gigantyczny wzrost deficytu budżetu USA

opublikowano: 13-07-2020, 20:53

W czerwcu 2020 r. deficyt budżetu federalnego Stanów Zjednoczonych wzrósł do 864 mld USD. Rok wcześniej była to… jednocyfrowa wartość.

Jak informuje Reuters, od początku roku finansowego wartość deficytu zwiększyła się do 2,7 bln USD, zdecydowanie przebijając rekordową do tej pory całoroczną „dziurę” w kwocie 1,4 bln USD z 2009 r.

Dolary amerykańskie
Zobacz więcej

Dolary amerykańskie fot. Bloomberg

Dane Departamentu Skarbu wskazują, że wydatki wzrosły aż o 223 proc. do 1,1 bln USD, notują rekordową zwyżkę w każdym miesiącu. Było to wynikiem ogromnych programów pomocy związanej z przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego pandemią. 

Wpływy w czerwcu zwiększyły się z klei o zaledwie 28 proc. do 241 mld USD, co odzwierciedla spadek liczby miejsc pracy spowodowany pandemią koronawirusa, jak również przedłużenie tegorocznego terminu składania wniosków podatkowych z kwietnia do lipca.

Odczyt okazał się i tak lepszy niż prognozowała część ekonomistów, spodziewających się deficytu rzędu 3,8 bln USD w roku podatkowym do 30 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane