GIVT zbroi się w inwestorskie zaplecze

opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Rodzina Zaleskich, finansująca rozwój Alior Banku, Andrzej Klesyk, niegdyś lat prezes PZU… teraz kolejni inwestorzy dołączają do GIVT.

Jacek Podoba, przez wiele lat piastujący stanowisko prezesa TU Europa, i Jacek Komaracki, związany wcześniej m.in. z T-Mobile, nieco ponad rok temu otworzyli swój wspólny biznes — platformę GIVT, na której pomagają pasażerom linii lotniczych w uzyskaniu odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Na rynku, na którym działają, „do wyjęcia” mają ok. 5 mld EUR rocznie. Z szacunków Eurostat, Eurocontrol i Flightstats wynika również, że z problemem styka się w tym czasie prawie 15 mln pasażerów. Sama firma GIVT od początku aktywności na krajowym rynku obsłużyła kilkanaście tysięcy użytkowników, co dało ok. 10 mln zł odzyskanych odszkodowań. Teraz próbuje dotrzeć również do zagranicznych klientów. Na ten cel zbiera właśnie finansowanie.

Wspólnymi siłami będziemy kontynuować dynamiczny rozwój naszej platformy, utrzymując, a może jeszcze przyspieszając dotychczasowe tempo  – zapowiada Jacek Podoba, prezes GIVT.
Zobacz więcej

Wspólnymi siłami będziemy kontynuować dynamiczny rozwój naszej platformy, utrzymując, a może jeszcze przyspieszając dotychczasowe tempo – zapowiada Jacek Podoba, prezes GIVT. ARC

Niedawno GIVT ogłosił, że w roli inwestora do projektu dołączyła rodzina Zaleskich, a Helene Zaleski objęła stanowisko przewodniczącej rady nadzorczej. W biznesowy potencjał platformy uwierzył wieloletni prezes PZU, założyciel Inteligo i inwestor Andrzej Klesyk, i także będzie pomagał w jej międzynarodowej ekspansji.

Do tej grupy inwestorów zdecydował się dołączyć równieżDawid Urban, współtwórca e-Smoking World, firmy należącej obecnie do grupy British American Tobacco. Objął jednocześnie członkostwo w radzie nadzorczej GIVT. A plan międzynarodowego rozwoju platformy finansowo wesprze także były przedstawiciel funduszu EQT Partners w Polsce Bartłomiej Trzebiński, o czym spółka właśnie poinformowała.

Jacek Podoba, prezes GIVT, już wcześniej zapowiedział, że firma jest w trakcie uruchamiania operacji w kilkunastu krajach Europy. Teraz podaje szczegóły. Firma w pierwszej kolejności, poza Polską, postawiła na rynki Bułgarii, Rumunii, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

— Oprócz dostępnych czterech wersji językowych platformy, jesteśmy przygotowani na to, aby w krótkim czasie dodać pięć kolejnych języków, co zwiększy naszą obecność w kilkunastu krajach Europy. Działamy w modelu „test & go”. Sprawdzamy potencjał rynku i na tej podstawie układamy strategię działania. Polska była pierwsza, bo stąd jesteśmy. Kolejne państwa są wynikiem szybkich testów i wniosków, jakie wyciągamy po uruchomieniu działalności w danym kraju — zaznacza Jacek Podoba.

GIVT za granicą będzie rozwijany jednocześnie w językach poszczególnych krajów, jak i w wersji anglojęzycznej, co ma zwiększyć zasięg platformy. Jacek Komaracki, wiceprezes spółki, dodaje, że w drugiej połowie lipca 2018 r. projekt powinien być już oddany do użytku klientom na kolejnych 12 rynkach. Zaznacza, że firma, pierwotnie finansowana z własnych pieniędzy założycieli, od inwestorów pozyskała wystarczający kapitał, by „szybko rosnąć” i ma zapewnione „bezpieczeństwo finansowe”. Strategicznym inwestorem w GIVT jest rodzina Zaleskich.

Firma będzie również inwestować w rozwój platformy od strony technologicznej, zmierzając do coraz większej automatyzacji działania. Postawi na nauczenie maszynowe i systemy sztucznej inteligencji. Obecnie GIVT zatrudnia ponad 80 osób. Spółka jest zarządzana z Polski, ale za granicą cały czas szuka partnerów B2B.

— Ciekawi mnie, czy przy wspar ciu tak poważnych inwestorów GIVT nawiąże walkę z konkurencyjnymi podmiotami. W Polsce od kilku lat działa Airhelp.com, który deklaruje, że zatrudnia już 450 osób. Posiada aplikację mobilną, która pozwala na błyskawiczne zgłoszenie roszczenia i powiadamia o statusie sprawy. AirHelp to oddział międzynarodowej firmy, a lokalnie działają też zwrotzalot. pl i inne, mniejsze serwisy. Trudno oceniać rynek z perspektywy skuteczności, firmy nie podają odzyskanych kwot, ale w samej Polsce rynek odszkodowań za opóźnione loty w 2017 r. wyniósł 44 mln EUR — zaznacza Tomasz Woźniak, prezes Future Mind i szef grupy roboczej mobile w IAB Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu