Czytasz dzięki

Globalny eksport LNG nadal spada

opublikowano: 03-08-2020, 13:44

Globalny eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) spadł w lipcu trzeci miesiąc z rzędu. To wynik niskiego popytu z powodu dekoniunktury spowodowanej przez pandemię koronawirusa.

Globalny eksport LNG spadł w lipcu do 27,79 mln ton, o 9,4 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od grudnia 2017 roku. Największe zniżki notowały USA i Australia. W ujęciu miesięcznym eksport rósł w lipcu o 2,5 proc. w porównaniu z czerwcem.

Eksport LNG z USA był w lipcu o ok. 40 proc. niższy niż rok wcześniej i wynosił 1,97 mln ton. Wynikało to m.in. z anulowania przez importerów ponad 50 dostaw z rejonu Zatoki Meksykańskiej po tym jak zniknęły możliwości arbitrażu w dostawach do Europy i Azji.
Korea Południowa najmocniej wśród importerów zredukowała w lipcu ilość sprowadzonego LNG. Było go aż o ponad 800 tys. ton mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Japonia sprowadziła w ubiegłym miesiącu 5,7 mln ton LNG, najwięcej od marca. To jednak o 9,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Z wstępnych danych przedstawionych przez agencję Bloomberg wynika, że Polska sprowadziła w lipcu 143,37 tys. ton LNG. To 10,5 proc. mniej niż rok wcześniej i niemal 40 proc. mniej niż w czerwcu.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane