Czytasz dzięki

Głos Przedsiębiorcy lepiej słyszalny

  • DI
opublikowano: 10-09-2019, 22:00

Rzecznik MŚP i Federacja Przedsiębiorców Polskich podpisały porozumienie promujące aplikację w środowisku biznesowym.

Głos Przedsiębiorcy to aplikacja działająca już od ponad roku. Można ją znaleźć na stronie www.biznes.gov.pl prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Służy ona do zgłaszania propozycji związanych m.in. z upraszczaniem przepisów dotyczących prowadzenia biznesu, likwidacją zbędnych obowiązków, wsparciem ekspansji międzynarodowej firm czy znoszenia barier dla inwestowania w Polsce.

Swoje pomysły może zgłaszać każdy — w tym także przedsiębiorcy. Inicjatywy są oceniane przez internautów i merytorycznie analizowane. Na portalu pojawia się informacja o tym, czy pomysł został odrzucony, przekazany do konsultacji czy wdrożony. Jednak wielu przedstawicieli biznesu nie słyszało o aplikacji. Dlatego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) i Federacja Przedsiębiorców Polskich podpisały porozumienie, którego celem jest promocja tego rozwiązania w środowisku biznesowym.

— Naszym nadrzędnym celem jest ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej i eliminowanie najbardziej uciążliwych barier w rozwoju biznesu. Na bieżąco i uważnie wsłuchujemy się w ich potrzeby. Jednym ze sposobów na stały kontakt z przedsiębiorcami jest właśnie ta aplikacja — mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

— Przedsiębiorcy w Polsce najlepiej wiedzą, które przepisy w największym stopniu ograniczają ich swobodę prowadzenia działalności gospodarczej lub stanowią zbędną biurokrację. Dlatego tak ważne jest, aby właściwe resorty wsłuchiwały się w ich głos i pomysły, a następnie uwzględniały te postulaty przy tworzeniu prawa — podkreśla Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Jednocześnie deklaruje włączenie się we współpracę z poszczególnymi ministerstwami, która miałaby dotyczyć wdrażania zgłoszonych pomysłów.

— Współpraca z Rzecznikiem MŚP w zakresie Głosu Przedsiębiorców może otworzyć wiele perspektyw rzeczywistego wdrożenia pomysłów biznesu. Mamy świadomość, jak ważne i znaczące korzyści dla przedsiębiorstw mogą przynieść proponowane rozwiązania legislacyjne — mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Projekty zgłaszane za pośrednictwem aplikacji Głos Przedsiębiorcy mogą dotyczyć siedmiu kategorii: rozwoju działalności gospodarczej, praw i obowiązków przedsiębiorcy, finansowania, wprowadzania innowacyjnych produktów i usług na rynek, handlu zagranicznego, informacji dla przedsiębiorców i inwestowania w Polsce.

Dzięki Głosowi Przedsiębiorcy do tej pory zgłoszono 271 propozycji zmian w prawie, z czego 28 zostało wdrożonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane