Głosowania w Sejmie wytwarzają problemy wokół budżetu

opublikowano: 22-11-2004, 10:12

Odrzucenie w piątek przez Sejm dwóch projektów ustaw: projektu różnicującego składki ZUS dla przedsiębiorców oraz o emeryturach i rentach z FUS stwarza różne poważne problemy dotyczące budżetu i realizacji polityki gospodarczej rządu - uważa wicepremier Jerzy Hausner.

Hausner powiedział w poniedziałek PAP, że - według niego - wytwarza to również problemy dotyczące zdolności rządu do

uzyskiwania poparcia dla swoich ważnych inicjatyw.

Sejm odrzucił w piątek projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, różnicującej wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców. Był to jeden z projektów ustaw z tzw. planu wicepremiera Jerzego Hausnera.

"Nie potrafię powiedzieć, co będzie dalej, ponieważ nie ja o tym decyzję" - powiedział Hausner. O rozwiązaniu tej sytuacji musi zdecydować Rada Ministrów. Wicepremier poinformował, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie na ten temat, które przygotuje decyzje na wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów.

Zdaniem wicepremiera, poprawki proponowane przez Sejm do ustawy różnicującej składki ZUS dla przedsiębiorców "były bliskie rozsądnego kompromisu".

"Podobała mi się poprawka SdPl, żeby jeszcze bardziej obniżyć składkę dla tych, którzy po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą. Odpowiadał mi również wariant, który w łagodniejszy sposób i mniejszą grupę przedsiębiorców obejmuje podwyżką" - dodał.

Rząd proponował w projekcie przyjęcie dziewięciu progów dochodowych, od których zależałaby wysokość składki. W zależności od osiągniętego wskaźnika dochodowego przedsiębiorca musiałby płacić do FUS według podstawy liczonej od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia do 180 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Posłowie odrzucili tę propozycję.

"Odrzucenie projektu zablokowało m.in. możliwość aktywizacji osób bezrobotnych" - mówił po głosowaniach minister polityki społecznej Krzysztof Pater. Jego zdaniem, upadła też w ten sposób propozycja ulg dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność, którzy w ciągu 2 lat wpłaciliby na ZUS o 10-11 tys. zł mniej składek.

Pater wyliczył, że wraz z odrzuconą przez Sejm nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS oznacza to utratę ok. 1,8 mld zł wpływów do przyszłorocznego budżetu. "Drugie czytanie ustawy budżetowej odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jestem ciekaw, jak posłowie konsekwentnie zachowają się dalej i w jaki sposób zrealizują przyszłoroczny budżet" - powiedział.

mmt/ ep/ pad/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Głosowania w Sejmie wytwarzają problemy wokół budżetu