Główne indeksy GPW na plusie

  • PAP
opublikowano: 03-04-2020, 18:29

Cztery główne indeksy warszawskiej giełdy poszły w piątek lekko w górę, podczas gdy indeksy europejskie i amerykańskie lekko zniżkowały. WIG20 zwyżkował głównie za sprawą Lotosu, którego kurs zyskał ponad 8 proc.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 zyskał 1,0 proc. do 1.506,48 pkt., WIG zwyżkował o 0,76 proc. do 41.523,37 pkt., mWIG40 pozostał bez większych zmian na 2.860,32 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,27 proc. do 10.184,96 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.373 mln zł, z czego 1.171 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 przez cały dzień oscylował wokół zera, przy czym przez większą część dnia znajdował się lekko nad kreską, podczas gdy indeksy w Europie i USA ulegały lekkim spadkom. Ostatnie pół godziny przyniosły wybicie notowań i indeks zamknął się w pobliżu dziennego minimum z godziny 11, czyli powyżej 1.500 pkt.

Inwestorzy oczekiwali w piątek słabych danych z rynku pracy w USA, po kolejnym rekordowym przyroście wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w czwartek. O godz. 14.30 podano, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych spadła w marcu o 701 tys. wobec oczekiwanego spadku o 100 tys. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 4,4 proc., oczekiwano 3,8 proc. Choć indeksy nie zareagowały na dane, a po publikacji kontrakty na S&P 500 były nawet minimalnie na plusie, to w momencie zamknięcia warszawskich notowań DAX tracił 0,3 proc., a S&P500 spadał o 1 proc.

WIG20 przed spadkami broniły głównie Orlen i Lotos, rosnąc po ponad 5 proc., podczas gdy w dół ciągnął go sektor bankowy, w którym, największe podmioty zniżkowały między 2 a 4 proc. Na koniec dnia banki odrobiły część strat. Zmniejszyła się także skala wzrostu kursu PKN Orlen, który zakończył dzień 1,1 proc. na plusie i z obrotami sięgającymi 460 mln zł.

Wzrosty obu spółek paliwowych rozpoczęły się w czwartek. Zdaniem analityków można je wiązać przede wszystkim z podaniem w czwartek przez PKN Orlen informacji, że w marcu modelowa marża downstream wzrosła do 15 USD za baryłkę z ok. 10 USD miesiąc wcześniej.

W ocenie Michała Kozaka z Trigon DM rynek może w krótkim terminie pozytywnie odczytywać bardzo wysokie marże modelowe, jednak oczekiwany spadek przerobu i trudne do oszacowania pełne koszty stałe mogą istotnie obniżyć implikowane wyniki za II kw. 2020 r. względem świetnego, modelowego makro.

Na koniec dnia w WIG20 najmocniej wzrósł Lotos, którego kurs podskoczył 8,3 proc. Po nieco ponad 3 proc. wzrosły Dino, Play i CD Projekt. Tym samym twórca gier umocnił swoją pozycję największej spółki na GPW.

Mocne spadki utrzymał kurs Santandera i na koniec dnia stracił 3,4 proc.

Na szerokim rynku kilka spółek wyróżniło się dwucyfrowymi wzrostami przy wysokich obrotach.

W górę po 35 proc. poszły notowania Biotonu i Mabionu, a indeks WIG-Leki wzrósł o ponad 16 proc. Kurs Mercatora i BAH wzrósł po około 15 proc., a po nieco ponad 10 proc. zyskały Lentex i Ultimate Games.

British Automotive Holding poinformował o zawarciu przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości o wartości blisko 14 mln zł.

O 6,5 proc. wzrósł w piątek kurs Budimexu. Budimex Nieruchomości poinformował, że przedsprzedał w I kwartale 541 mieszkań w porównaniu do 265 lokali rok wcześniej.

Spadkami wyróżniły się BoomBit - w dół o 15 proc., ING BSK - o 6 proc., oraz Wielton - o 5 proc.

BoomBit, którego kurs w I kw. 2020 r. wzrósł o ponad 200 proc., szacuje, że odnotował w marcu 2020 roku 15,6 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost mdm o 22 proc.

Kurs akcji Wieltonu zaczął spadać po tym, jak spółka poinformowała, że zdecydowała od 6 kwietnia o czasowym wstrzymaniu produkcji w zakładzie w Wieluniu z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane