Główne indeksy w Tokio i Seulu pobiły kolejne rekordy

opublikowano: 04-03-2004, 08:39

Na azjatyckich giełdach wyraźnie poprawiły się nastroje. Główne indeksy giełd w Tokio i Seulu ustanowiły wielomiesięczne maksima. Zdecydował o tym wzrost wskaźników zaufania biznesu, zapowiadający zwiększenie przez firmy inwestycji w nadchodzących miesiącach.

Regionalny MSCI Asia Pacific Index, w ramach którego notowane jest 800 azjatyckich spółek, wzrósł o 0,4 proc. i znalazł się w pobliżu trzyletniego szczytu. W Tokio średnia Nikkei wzrosła o 0,4 proc. do poziomu nie notowanego od czerwca 2002 roku. Południowokoreański Kospi po raz pierwszy od kwietnia 2002 roku pokonał barierę 900 pkt. W czwartek wzrósł o 1,3 proc. do 907,43 pkt.

Japońskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że wydatki inwestycyjne spółek wzrosły w czwartym kwartale o 4,5 proc. W odrębnym raporcie podano, że duże spółki prognozują wzrost wskaźnika zaufania biznesu do 8,7 pkt. w najbliższym kwartale. W obecnym sięgnął 5,1 pkt.

Na giełdzie w Tokio drożały akcje banków. Mizuho Holdings, największy pod względem aktywów, zapowiedział zwrot część kwoty otrzymanej wcześniej z państwowej kasy w ramach pomocy. Wzrósł także wyraźnie kurs Mitsubishi Tokyo Financial Group, drugiego japońskiego kredytodawcy. W górę poszły ceny papierów przedstawicieli branży półoprzewodnikowej, Kyocery i Tokyo Electron.

Na giełdzie koreańskie nastroje poprawiła wiadomość o wzroście wskaźnika oczekiwań przemysłu wytwórczego z 87 pkt. w styczniu do 91 pkt. w lutym. Ministerstwo Finansów spodziewa się wzrostu inwestycji jeszcze w tym półroczu. W lutym koreański eksport rósł najszybciej od 15 lat. Sprzedaż detaliczna i hurtowa rosła najmocniej od roku.

Na giełdzie w Seulu rosły wyraźnie ceny blue chipów. W górę poszła cena papierów Samsung Electronics, największego eksportera, a także Hyundai Motor, największego krajowego producenta aut.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Główne indeksy w Tokio i Seulu pobiły kolejne rekordy