Główny cel: integracja

MPR
opublikowano: 22-08-2007, 00:00

Być może już za 20 lat automatycy skonstruują człowieka na baterie. Tylko czy nie lepiej zbudować jakieś bardziej efektywne urządzenie?

Konstruktorzy pracują nad łączeniem technologii

Być może już za 20 lat automatycy skonstruują człowieka na baterie. Tylko czy nie lepiej zbudować jakieś bardziej efektywne urządzenie?

Dążenie do zbudowania maszyny naśladującej człowieka jest stare jak świat. Pierwsze urządzenie zasługujące na miano robota humanoidalnego skonstruowano w 1540 r. we Włoszech — była to mechaniczna kobieta grająca na mandolinie. W 1772 r. szwajcarski zegarmistrz zbudował mechanizm przypominający dziecko, który potrafił pisać piórem. Ale na dobre automatyka przyspieszyła w XX wieku, gdy rozpoczęto budowę maszyn mogących wspomóc człowieka.

Zamiast humanoidów

Robot Unimate, skonstruowany w 1960 r. do prac przy liniach montażowych, potrafił jedynie poruszać ramieniem w kilku kierunkach oraz otwierać i zamykać chwytak. Dziś zautomatyzowane są często całe linie produkcyjne, a nawet fabryki.

Słowo robot przywodzi na myśl urządzenie podobne do człowieka. Tymczasem nowoczesnym systemom sterowania daleko do ludzi pod względem wyglądu. Przerastają nas za to funkcjonalnością i wydajnością. Przy części firm z branży automatyki przemysłowej działają laboratoria, w których trwają prace nad nowymi technologiami. Obecnie głównym zadaniem, jakie stawia się automatyce, jest integracja istniejących, różnorodnych rozwiązań technicznych, które często pochodzą nawet sprzed kilkunastu lat, i standaryzacja nowych rozwiązań. Wyzwaniem jest też wykorzystywanie na skalę przemysłową najnowszych osiągnięć elektroniki i informatyki, oraz praca nad tym, by technologie wykorzystujące te nowości były niezawodne i bezawaryjne.

Elektroniczne oczy

Najnowocześniejsza architektura powinna pozwalać na odwzorowanie w systemie informatycznym fizycznych obiektów wchodzących w skład systemów automatyki i umożliwiać interakcję z nimi za pomocą oprogramowania do wizualizacji pracy maszyn i linii produkcyjnych. Taka technologia zapewnia współpracę z systemami biznesowymi klasy MRP, PLM czy ERP.

Osobnym kierunkiem są prace zmierzające do jak najlepszego wykorzystania możliwości, jakie stwarzają sieci bezprzewodowe. Pozwalają one na szybką rekonfigurację sprzętu. Obiecujący wydaje się też obszar systemów wizyjnych wraz z rozpoznawaniem obrazów, które wykorzystuje się w systemach zrobotyzowanych, zastępując „oczy” robotów i manipulatorów przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MPR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu