GM i Daewoo finiszują

Małgorzata Birnbaum
22-03-2002, 00:00

Rozmowy General Motors na temat kupna Daewoo Motor znajdują się w końcowej fazie. Rząd Korei Południowej potwierdził wtorkowe deklaracje przedstawicieli amerykańskiego koncernu. Decyzji o przejęciu bankrutującej spółki można się spodziewać już wkrótce.

Już niedługo należy się spodziewać sfinalizowania wstępnej transakcji wartości 400 mln USD (1,6 mld zł) zawartej przez General Motors z wierzycielami Daewoo jeszcze we wrześniu 2000 roku.

— Negocjacje osiągnęły końcowy etap — mówi Shin Kook-hwan, minister handlu Korei Południowej.

We wtorek przedstawiciele amerykańskiego koncernu zapewnili, że chcą zakończyć rozmowy do końca kwietnia. A jednak najtrudniejsza kwestia — zgoda związków zawodowych — jeszcze pozostaje nie załatwiona. Daewoo Motor podpisał kontrakt ze związkami, który zobowiązuje koncern do uzyskania ich zgody na sprzedaż aktywów i zwolnienia. Związkowcy żądają od GM zapewnienia im miejsc pracy, przyjęcia zwolnionych w ubiegłym roku 1 tys. osób i wyjaśnienia, co GM zamierza zrobić z główną fabryką Daewoo, o której nie było mowy we wstępnym porozumieniu (przewiduje ono przejęcie czterech fabryk, w tym dwóch zagranicznych). Niektóre źródła podają, że General Motors przejmie 9 z 24 zagranicznych filii Daewoo. Nie wiadomo, co z polskim Daewoo FSO. Niektóre z pozostawionych samym sobie zakładów rozpoczynają współpracę z innymi koncernami. Ukraińska fabryka AvtoZAZ, w której kiedyś produkowano zaporożce, jeszcze w tym miesiącu — na zlecenie DaimlerChrysler — zajmie się wytwarzaniem luksusowych modeli Mercedes-Benz. Chociaż umowa z DaimlerChrysler jest niewielka, bo miesięcznie ma powstawać 300 aut, daje nadzieję ukraińskiej fabryce, która stworzyła joint venture z południowokoreańskim Daewoo.

GM proponował wstępnie 1,2 mld USD (4,9 mld zł) za Daewoo, ale ostateczna cena może być niższa, bo okazało się, że koreańska spółka ma długi sięgające nawet 17 mld USD (69,7 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / GM i Daewoo finiszują