Gminy w kolejce po pieniądze na odwierty

AR
opublikowano: 26-09-2017, 14:59
aktualizacja: 26-09-2017, 15:10

We wtorek Ministerstwo Środowiska podpisało z gminami pierwsze umowy na projekty geotermalne. Pięć samorządów otrzyma łącznie 107 mln zł, kolejne czekają na swoją szansę.

Szaflary, Koło, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz – te gminy otrzymają wsparcie rządu w poszukiwaniach energii geotermalnej. Dzisiaj w Ministerstwie Środowiska przedstawiciele czterech z nich podpisali umowy w ramach programu Geologia i górnictwo Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Piąta gmina (Koło) ma to zrobić wkrótce.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

To jednak nie koniec rządowego wsparcia na szukanie gorących źródeł pod ziemią. Jak informuje NFOŚiGW kolejnych dwunastu beneficjentów programu poznamy wkrótce. 

„Do Funduszu wpłynęło 30 wniosków, z czego 17 uzyskało pozytywną ocenę NFOŚiGW. 5 pierwszych (Szaflary, Koło, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz) zostało zaakceptowanych przez Głównego Geologa Kraju, a pozostałe 12 wniosków czeka na jego decyzję” – pisze NFOŚiGW w informacji prasowej.

Beneficjentami projektu mogą być przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego (gminy). 

W ramach programu do rozdania jest łącznie 200 mln z, z czego do wspomnianych, wyłonionych już, pięciu gmin trafi 107 mln zł. 

W Szaflarach (Podhale) ma powstać otwór badawczo-eksploatacyjny, który pozwoli na ustalenie zasobów wód termalnych. Sochaczew, gdzie również powstanie nowy otwór, liczy na to, że w przyszłości podziemne zasoby ogrzeją domy na terenie gminy. W Lądku-Zdrój będą kontynuowane poszukiwania wód termalnych w otworze LZT-1. Sieradz natomiast otrzymał dotację na rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Gminy w kolejce po pieniądze na odwierty