“Nadal uważamy, że ryzyko recesji jest ograniczone” - stwierdzili ekonomiści Goldmana pod kierownictwem Jana Hatziusa.
Gospodarka nadal “wygląda ogólnie dobrze”, równowaga finansowa nie jest poważnie zachwiana, a Rezerwa Federalna ma dużą przestrzeń na obniżenie stóp procentowych i jeśli zajdzie taka potrzeba może zrobić to szybko.
Bank inwestycyjny nie jest również - mimo oficjalnych danych - pesymistyczny co do perspektyw amerykańskiego rynku pracy. Opublikowany w piątek raport Bureau of Labor Statistics pokazał, że zatrudnienie w lipcu znacznie spadło, a bezrobocie wzrosło do najwyższego poziomu od prawie trzech lat. Statystyki wzbudziły obawy, że Fed zbyt długo zwlekał z obniżką stóp procentowych.
“Założeniem naszej prognozy jest to, że w sierpniu ożywi się wzrost zatrudnienia, a FOMC uzna cięcia o 25 pb za wystarczającą odpowiedź na wszelkie zagrożenia. Jeśli się mylimy, a sierpniowy raport o zatrudnieniu będzie tak słaby jak lipcowy, we wrześniu prawdopodobne będzie cięcie o 50 pb” - stwierdzili ekonomiści Goldman Sachs.