Google nadal pracodawcą marzeń

Internetowy kolos wylądował na czele dwóch ostatnich rankingów pracodawców

Rankingi, rankingi, rankingi… Zestawienia i listy najlepszych pracodawców nie są rzadkością. Firmy konsultingowe, media czy instytuty badawcze publikują je systematycznie. Ostatnio pojawiły się dwa kolejne rankingi, a w obu najlepszy okazał się koncern internetowy Google.

Zobacz więcej

Google stawia na swobodę w pracy — pracownicy mają do dyspozycji m.in. stoły do ping-ponga, sale z sofami i darmowe jedzenie. „Forbes” informował nawet o „pośmiertnym beneficie” oferowanym amerykańskim pracownikom. W przypadku śmierci ich małżonkowie lub partnerzy życiowi mają zapewnione 50 proc. wynagrodzenia przez następną dekadę. [FOT. BLOOMBERG]

Na pierwszy rzut — ciekawe zestawienie opracowane przez LinkedIn, największy na świecie portal społecznościowy dla ludzi aktywnych zawodowo i dbających o rozwój swojej kariery. Informatycy portalu przeanalizowali działania 238 mln jego użytkowników i stworzyli listę 100 najbardziej poszukiwanych pracodawców.

Co ciekawe, serwis zarejestrował ponad 25 mld interakcji między pracownikami a firmami, a to spore źródło informacji. W rankingu zwyciężył Google, który wyprzedził Apple’a. Za gigantami nowych technologii uplasowały się dwa koncerny produkujące i dystrybuujące produkty spożywcze oraz czystościowe, czyli Unilever i Procter & Gamble. Kolejne miejsca należą jednak znowu do koncernów technologicznych: Microsoftu, Facebooka i Amazona.

LinkedIn zaznacza na swoim oficjalnym blogu, że wzrosło zainteresowanie spółkami naftowymi i energetycznymi. Do najlepszej dziesiątki wszedł Shell, a w setce swoje miejsce znalazło 16 firm z tego sektora, czyli o sześć więcej niż przed rokiem. Ze światowymi potęgami mogą walczyć też „maluchy”, co potwierdza szwedzka firma Spotify, właściciel internetowego serwisu muzycznego. Firma zatrudnia nieco ponad 2 tys. osób, czyli w porównaniu z 71 tys.

Google’a jest małym pracodawcą, ale zajęła 99. miejsce na liście. Teraz czas na ranking najlepszych globalnych firm do pracy, który opublikował na swoim portalu magazyn „Fortune”. Amerykanie skorzystali z listy przygotowanej przez firmę konsultingową Great Place to Work Institute. I tutaj także bezkonkurencyjny okazał się Google.

Na kolejnych pozycjach widać wprawdzie sporo różnic, ale firmy z branży nowoczesnych technologii i tutaj są najbardziej pożądanymi adresami dla przyszłych pracowników. Za Google’em uplasowały się kolejno: SAS Institute, NetApp i Microsoft. Pierwszą firmą, która nie jest informatycznym gigantem, jest piąty na liście W. L. Gore & Associates, koncern zajmujący się głównie produkcją tkanin.

Ranking „25 najlepszych międzynarodowych miejsc pracy” wyłania najlepszych na świecie, więc autorzy wzięli pod uwagę tylko firmy, które pojawiły się co najmniej w pięciu narodowych rankingach i zatrudniają minimum 5 tys. osób, z czego 40 proc. pracuje poza granicami kraju, w którym mieści się siedziba firmy.

Menedżerowie z Google’a dostali do ręki silne argumenty w walce o najbardziej utalentowanych pracowników. To kolejne, bo ma ich już sporo w rękawie, także na polskim rynku.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Universum wynika, że internetowy koncern jest pracodawcą marzeń dla polskich studentów z kierunków związanych z IT, a w kategorii biznes właściciela wyszukiwarki wyprzedza tylko Ernst & Young.

Ranking magazynu „Fortune”

1. Google

2. SAS Institute

3. NetApp

4. Microsoft

5. W. L. Gore & Associates

6. Kimberly Clark

7. Marriott

8. Diageo

9. National Instruments

10. Cisco

Ranking portalu LinkedIn

1. Google

2. Apple

3. Unilever

4. Procter & Gamble

5. Microsoft

6. Facebook

7. Amazon

8. PepsiCo

9. Shell

10. McKinsey & Company

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Google nadal pracodawcą marzeń