Google obniży prowizję za zakup subskrypcji w aplikacjach

opublikowano: 21-10-2021, 19:27

Amerykański gigant technologiczny, który znalazł się pod presją ze strony deweloperów i prawodawców, podjął decyzję o obniżeniu prowizji od płatności za subskrypcje dokonywanych w zewnętrznych aplikacjach w pierwszym roku ich obecności w sklepie Google Play z 30 do 15 proc. Opłaty ulegną pomniejszeniu od 1 stycznia przyszłego roku.

Dotychczas prowizje od zakupu subskrypcji w aplikacjach wynosiły 30 proc. przez pierwszy rok, a następnie spadały do 15 proc.

“Subskrypcje cyfrowe stały się jednym z najszybciej rozwijających się modeli dla programistów, jednak zdajemy sobie sprawę, że firmy opierające na nim swoje wpływy stoją przed szczególnymi wyzwaniami związanymi z pozyskiwaniem i utrzymaniem klientów” - skomentował w oświadczeniu Sameer Samat, wiceprezes Google’a.

Amerykański gigant technologiczny twierdzi, że obniżoną prowizję zapłaci 99 proc. programistów, których aplikacje są dostępne w sklepie Google Play.

Wprowadzana przez Google’a obniżka będzie dotyczyć jedynie subskrypcji, jednorazowe zakupy w aplikacjach nadal będą objęte prowizją wynoszącą 15 proc. wartości transakcji dla firm z przychodami do 1 mln USD rocznie lub 30 proc. po przekroczeniu tej sumy. Na tym modelu opiera się większość twórców gier, które są dla gigantów technologicznych najbardziej lukratywnym źródłem dochodów.

Na początku 2021 roku Google uruchomił program Play Media Experience dla wybranych aplikacji z sektora mediów, w ramach którego prowizja od zakupu subskrypcji była niższa niż 15 proc. Teraz firma zdecydowała się ten obniżyć próg do 10 proc. Wśród wymagań koniecznych do skorzystania z preferencyjnej stawki są m.in. liczba użytkowników przekraczająca 100 tys., głęboka integracja z kilkoma usługami Google’a i dostępność na różnego typu urządzeniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane