Gorące kierunki na nowy rok

Agencja Bloomberg po raz kolejny poleca kierunki podróży w 2020 r. Tym razem na liście zabrakło Polski

Wykorzystaliśmy sieć naszych wtajemniczonych redaktorów i globalnych korespondentów, aby dostarczyć dwa tuziny inspirujących miejsc, które będą szczególnie kuszące w nadchodzącym roku — czytamy w depeszy agencji Bloomberg. Jak co roku agencja przygotowała wyczekiwaną przez miłośników podróży listę „Gdzie się udać”. Dyskusje w redakcji musiały być gorące, bo zamiast 21 pozycji ma ona w tym roku 24, więc pewnie trudno było się zdecydować. Do każdej lokalizacji dodane zostały dane na temat cen hoteli w różnych okresach i porady dotyczące tego, kiedy najlepiej się tam udać i co konkretnie zobaczyć. Lista może być małą ściągą dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie wybrać się w podróż w tym roku albo kiedy ją zaplanować. Pomoże też doświadczonym podróżnikom, którzy zwiedzili już prawie wszystko i brakuje im oryginalnych pomysłów. Redaktorzy Bloomberga postawili na różnorodność, czyli każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy coraz popularniejszą Czarnogórę, niezmiennie chętnie odwiedzany Bangkok, który każdego roku przyciąga miliony turystów, a także kultowe Jamajkę i Hawaje. Europejscy turyści, w tym Polacy, zaznajomieni są doskonale z Wyspami Jońskimi, Budapesztem i Izraelem, który ostatnio mocno promuje Jerozolimę i Tel Awiw jako atrakcyjne kierunki na wakacyjne i weekendowe wypady, nie tylko z Biblią w ręku. Nie brakuje eleganckich i szykownych miast północnej części Włoch.

LEPIEJ W CIENIU:
LEPIEJ W CIENIU:
Lombok bywa nazywany nieznanym sąsiadem Bali, więc oferuje bardziej kameralną atmosferę i niezabudowane plaże. Na zdjęciu Rinjani — czynny wulkan na wyspie, którego główny stożek wulkaniczny ma wysokość 3726 m n.p.m.
AdobeStock

Lista nie jest jednak oczywista i nudna. Amerykańska agencja informacyjna zachęca do poznania koczowniczych wiosek Kirgistanu, ruin archeologicznych w Gwatemali i dziewiczych krajobrazów położonej między Bali i Sumbawa indonezyjskiej wyspy Lombok. Blichtr zachodniego wybrzeża USA zagwarantuje West Hollywood, zwane też w skrócie WeHo, gdzie można zakosztować dań z cenionych restauracji i przyjrzeć się życiu „na bogato”. Dzikość natury odnajdziemy w zimnej Alasce i parku narodowym Yosemite. W zeszłym roku autorzy zestawienia polecali m.in. Paryż, Baleary z Majorką, Minorką i Ibizą, Norwegię, Falklandy, Savannah, Czad i Polskę. Wymieniając nasz kraj, wspomnieli o awangardowej kreatywności kolejnego pokolenia Polaków od Krakowa po Łódź, polecali Gdańsk, Warszawę, nową sieć hotelarską Puro Hotels oraz Katowice, których zdjęcie dodano do wpisu. Kraj nad Wisłą polecali odwiedzić w kwietniu lub październiku, a więc poza sezonem.

Podobne zestawienie polecanych kierunków turystycznych przygotowała również telewizja CNN i — co ciekawe — część lokalizacji pokrywa się z listą Bloomberga. CNN poleca m.in. Izrael i Morze Martwe, Kirgistan i Jamajkę. Dla każdej wyprawy zawsze znajdzie się dobry pretekst, więc na przykład Japonię warto odwiedzić z powodu igrzysk olimpijskich, Jamajkę ze względu na rocznicę 75. urodzin Boba Marleya, natomiast Waszyngton stanie się centrum światowej polityki z powodu wyborów prezydenckich i starcia Donalda Trumpa z kandydatką lub kandydatem Demokratów. Telewizja zwraca uwagę, że w wielu miejscach na świecie jest teraz niespokojnie. W Chile trwają protesty, nie wiadomo jak Galway w Irlandii ucierpi na trwającej debacie w sprawie brexitu, a jednak ciągle aktualna jest potrzeba podróżowania napędzana przez pragnienie wiedzy, świętowanie ludzkich osiągnięć i cudów natury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane