Gorące spółki na dziś

ADM, KZ
25-05-2007, 00:00

Immoeast

Dziś zadebiutuje na GPW austriacki deweloper, który jest już notowany na giełdzie w Wiedniu. Sprzedał on w ofercie publicznej 277,9 mln akcji po 10,2 euro za sztukę. Wczoraj na parkiecie w Wiedniu kurs oscylował w okolicach 10,56 euro. Tym samym spółka dostanie zastrzyk gotówki rzędu 2,8 mld euro. Kapitał zakładowy został podwyższony o połowę. Inwestorom w Polsce zostało przydzielonych około 20 proc. nowych walorów. Oferta publiczna zakończyła się sukcesem, czyli dwukrotną nadsubskrypcją. Redukcja nie dotyczyła jednak dotychczasowych akcjonariuszy spółki. Wśród nich jest zapewne Immofinanz, który zapowiadał, że chce utrzymać dotychczasowy udział, czyli 50,46 proc. kapitału.

ŚRUBEX 49 zł

Dziś odbędzie się nadzwyczajne walne. Będzie ciekawie, bo zwołano je na wniosek Porozumienia Akcjonariuszy, kontrolującego około 20 proc. kapitału. Domaga się ono zmian w radzie nadzorczej. Nie chce też oddać firmy w ręce giełdowego Koelnera (posiada 34,3 proc. producenta śrub). Inwestorzy głosować będą też nad zgłoszoną przez Porozumienie emisją z prawem poboru. Wpływy z niej miałyby pójść na poszerzenie działalności o handel materiałami budowlanymi. Zdaniem Kamila Kliszcza z DI BRE, szanse na przeforsowanie postulatów są niewielkie. Kluczowe będzie zachowanie akcjonariuszy (w tym dwóch funduszy), które będą miały na WZA w sumie prawo do 15,5 proc. głosów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADM, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gorące spółki na dziś