Gorący black out

AMB
27-06-2006, 00:00

Kto odpowiada za black out w północno-wschodniej Polsce? Nie wiadomo. Pewne jest jedno: musi powstać nowa elektrownia.

Około trzech godzin trwała wczorajsza awaria w krajowym systemie energetycznym, która pozbawiła prądu północno-wschodnią część Polski. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), przyczyną black outu była awaria dwóch bloków w Zespole Elektrowni Ostrołęka (ZEO).

— Awaryjne odstawienie tych bloków wywołało spadek napięcia w systemie. Zadziałały urządzenia zabezpieczające i został wyłączony jeden blok w Elektrowni Kozienice, kilka źródeł lokalnych i kabel Polska-Szwecja, przez który prąd był importowany do Polski — twierdzi Regina Wegnerowska, rzeczniczka PSE.

Z kolei Marek Andrzejewski, dyżurny inżynier ZEO, zapewnia, że w Ostrołęce awarii nie było. Jego zdaniem, za przerwę w dostawie prądu odpowiada operator systemu, który nie zapewnił odpowiedniego poziomu napięcia.

— Nasze bloki wyłączyły się automatycznie wskutek spadku napięcia w systemie — twierdzi Marek Andrzejewski.

Według PSE, na razie nie można jednoznacznie ustalić, czy rzeczywiście tak się stało. PSE przyznają, że wczorajsze zapotrzebowanie na energię było, jak na sezon letni, wyjątkowo duże. W szczycie wynosiło 18,7 tys. MWh, czyli o 2 tys. więcej niż przed rokiem. Zdaniem firmy przesyłowej, było to prawdopodobnie związane z falą upałów i wzmożoną pracą klimatyzatorów i wentylatorów.

Niedoboru napięcia nie można było łatwo uzupełnić, bo trwa — jak podkreślają PSE — planowy remont elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu, głównego źródła mocy regulacyjnej w północnej części Polski.

— Wczorajsza awaria to kolejny dowód na to, że budowa nowej elektrowni w północnej części kraju jest konieczna. Najlepiej atomowej — uważa Stanisław Dobrzański, prezes PSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gorący black out