Gorszy początek roku

BMK
opublikowano: 15-05-2007, 00:00

W pierwszym kwartale import rósł szybciej niż eksport, co nie służy dobrze wzrostowi gospodarczemu.

W pierwszym kwartale import rósł szybciej niż eksport, co nie służy dobrze wzrostowi gospodarczemu.

Pierwszy kwartał przyniósł spowolnienie dynamiki eksportu i importu. Według GUS, po trzech miesiącach eksport liczony w euro wzrósł o 14,2 proc., a import o 14,7 proc. Rok wcześniej dynamika wynosiła odpowiednio 22,3 proc. i 20,8 proc. Ujemne saldo wyniosło wtedy 2,1 mld EUR, czyli było o miliard niższe niż w pierwszym kwartale 2007 r.

— Dane GUS są dla rynku mniej ważne niż informacje NBP, które poznamy w piątek. Może się jednak okazać, że będziemy mieli wyższy, niż dotąd przewidywano, deficyt w handlu zagranicznym. Są przesłanki, które wskazują na możliwe zaskoczenie po stronie importu — uważa Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP.

Jej zdaniem, eksport netto będzie miał w tym roku negatywny wpływ na wzrost gospodarczy: zamiast dodawać, będzie go ujmował.

— Spodziewam się, że może odjąć nawet 0,7-0,9 pkt proc. z dynamiki PKB — przewiduje ekonomistka PKO BP.

Dodaje jednak, że przy zdecydowanym ożywieniu popytu taka sytuacja jest wytłumaczalna.

Według GUS, w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku ujemne salda odnotowano w handlu z krajami rozwijającymi się (-3,5 mld EUR) oraz krajami Europy Środkowej i Wschodniej (-552 mln EUR). Na plusie byliśmy w handlu z krajami rozwiniętymi (1 mld EUR) w tym z krajami UE (1,6 mld EUR). Naszym największym partnerem handlowym pozostawały Niemcy, choć ich udział w eksporcie był niższy o 1,6 pkt proc. niż przed rokiem i wyniósł 26,7 proc. Zwiększył się natomiast w imporcie (o 0,4 pkt proc.) do 24,5 proc.

Najwyższa była dynamika eksportu na Ukrainę, do Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii i Belgii. Import najszybciej rósł w handlu z Węgrami, Chinami, Holandią, Belgią, Niemcami i Czechami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu