Gorzów modernizuje komunikację

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Jedna ze stolic Ziemi Lubuskiej zaczyna największą od kilkudziesięciu lat modernizację ulic i miejskiego transportu.

Gorzowski samorząd do 2021 r. wyda na inwestycje komunikacyjne ponad 198 mln zł. Przy czym udało mu się pozyskać ponad 84 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto przygotowywało się do tego przedsięwzięcia od kilku lat. W październiku 2013 r. powstała „Koncepcja rozwoju podsystemu tramwajowego publicznego transportu zbiorowego w Gorzowie Wielkopolskim”. Chodziło o zintegrowanie komunikacji tramwajowej z autobusową i innymi rodzajami transportu w mieście.

Prezes MZK w Gorzowie poinformował, że od początku października 2017 r. przestaną w
 mieście jeździć tramwaje i tymczasowo zastąpią je autobusy.
Zobacz więcej

Prezes MZK w Gorzowie poinformował, że od początku października 2017 r. przestaną w mieście jeździć tramwaje i tymczasowo zastąpią je autobusy. Wikipedia

Umowę z Ministerstwem Rozwoju na dofinansowanie działania pod nazwą „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.” podpisano w czerwcu 2017 r. Oficjalnie przedsięwzięcie, które obejmie wiele działań w niemal całym mieście, rozpoczęło się we wtorek 5 września 2017 r. Zamierzenia dotyczą remontów i budowy od podstaw w sumie prawie 10 km linii tramwajowych oraz modernizacji kilku ulic. Miasto ma też zyskać system informacji pasażerskiej i nowy monitoring. Na ulicach mają się pojawić nowe autobusy i tramwaje.

Część zadań już jest realizowana. Jeszcze we wrześniu 2017 r. ma być podpisana umowa na dostawy tramwajów. Pierwsze pojawią się w mieście pod koniec 2018 r. Udział w realizacji przedsięwzięcia ma Miejski Zakład Komunikacji (MZK) w Gorzowie Wielkopolskim. Jego zadaniem jest m.in. modernizacja zajezdni i zakup tramwajów. Zdaniem Romana Maksymiaka, prezesa MZK, w efekcie inwestycji miasto zyska najnowocześniejszy w Polsce tabor komunikacji publicznej. Duże inwestycje komunikacyjne oznaczają, niestety, utrudnienia dla mieszkańców.

Prezes MZK poinformował, że od początku października 2017 r. przestaną w mieście jeździć tramwaje i tymczasowo zastąpią je autobusy. W miarę postępu robót będą też zamykane dla ruchu kolejne ulice. Już w trzecim kwartale 2017 r. rozpocznie się realizacja niektórych z sześciu zaplanowanych zadań. Pierwsza wystartuje przebudowa ul. Kostrzyńskiej i torowiska do węzła drogi ekspresowej S3 i pętli. To zadanie gmina chce zakończyć w drugim kwartale 2018 r.

Potem przyjdzie czas na przebudowę drogi i torowiska wzdłuż ul. Sikorskiego. Będzie to realizowane do drugiego kwartału 2019 r., a zacznie się w czwartym kwartale 2017 r. Natomiast od trzeciego kwartału 2017 r. do trzeciego kwartału 2018 r. zaplanowano przebudowę ponad kilometra ulicy Walczaka. Budowę nowej linii tramwajowej długiej na 3,4 km gmina chce zacząć w drugim kwartale 2019 r. i zakończyć do trzeciego kwartału 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Gorzów modernizuje komunikację