Gosiewski: nie ulegać presji gazowej Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
20-12-2005, 15:11

Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski uważa, że nie można ulegać "presji gazowej" ze strony Rosji. Według niego, sprawę dywersyfikacji dostaw gazu i ropy do Polski rząd PiS traktuje jako priorytetową.

Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski uważa, że nie można ulegać "presji gazowej" ze strony Rosji. Według niego, sprawę dywersyfikacji dostaw gazu i ropy do Polski rząd PiS traktuje jako priorytetową.

Gosiewski podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że kwestia zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego jest jedną z "zasadniczych spraw w programie rządu". Jak powiedział, celem rządu jest zapewnienie "niezależnego dopływu do źródeł energii, tak abyśmy nie byli uzależnieni od jednego dostawcy".

Szef klubu PiS zapewnił, że "rząd ma bardzo jasny program dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i ropy". Jak powiedział, "tę sprawę musimy  traktować jako priorytetową". Gosiewski ocenił, że przykład Ukrainy pokazuje, iż polityka monopolistyczna w tym zakresie (zmonopolizowania dostaw gazu przez jeden kraj-PAP) może mieć bardzo negatywny skutek".

Ukraina nie może porozumieć się z Rosją w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu i jego tranzytu do Europy przez terytorium ukraińskie. Fiaskiem zakończyły się poniedziałkowe rozmowy w tej sprawie premierów Rosji i Ukrainy Michaiła Fradkowa i Jurija Jechanurowa. Podczas negocjacji strona rosyjska nie odstąpiła od żądania ustalenia cen na poziomie rynkowym, które są przynajmniej czterokrotnie wyższe niż dotychczasowe stawki.

Zapewnienie utrzymania cen gazu na tym samym poziomie uzyskała natomiast Białoruś. Jak poinformował we wtorek rosyjski dziennik "Kommiersant", w zamian za niepodwyższanie w 2006 roku ceny rosyjskiego gazu dostarczanego Białorusi Mińsk zgodził się na odstąpienie Gazpromowi 50 proc. akcji Biełtransgazu, operatorabiałoruskiej sieci przesyłowej.    hgt/ la/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Gosiewski: nie ulegać presji gazowej Rosji