Czytasz dzięki

Gospodarcze skarby

opublikowano: 19-05-2016, 22:00

Województwo pomorskie jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów Polski i wciąż ma wielki potencjał do wykorzystania

Województwo pomorskie na tle kraju wypada ponadprzeciętnie. Świetnie rozwijająca się gospodarka opiera się na dwóch filarach: usługach i przemyśle. Nadmorskie położenie sprzyja rozwojowi gospodarki morskiej, turystyki, rybołówstwa, a w ostatnich latach również szkutnictwa.

— Województwo pomorskie, a szczególnie Trójmiasto i jego okolice są postrzegane jako wyjątkowo atrakcyjne miejsce do życia i pracy — mówi Radomir Matczak, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Optymistyczne wskaźniki

Ostatnie zestawienie dotyczące województwa pomorskiego, przygotowane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), mówi, że mieszka tam 6 proc. ludności całego kraju, przy czym istotne jest, że w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym jest ponad 80 proc. mieszkańców. Pomorze może się też pochwalić najwyższym w Polsce przyrostem naturalnym. Młodych i chętnych do pracy ludzi przybywa tam jeszcze z innego źródła — województwo notuje dodatnie saldo migracji. M.in. w związku z tym rośnie liczba ofert pracy na osobę (w 2015 r. Pomorze zajmowało 3. miejsce wśród wszystkich regionów kraju). „Główny potencjał tworzenia kapitału ludzkiego w województwie stanowi 27 uczelni wyższych, w których kształci się 98 tys. studentów, czyli 6,7 proc. studentów w skali kraju”

ATUTY: Kapitał ludzki, dogodne położenie, intensywnie rozwijana infrastruktura i wysoka jakość życia stwarzają atrakcyjne warunki rozwoju, dzięki którym region może konkurować z najlepszymi ośrodkami w Polsce i w rejonie Morza Bałtyckiego — mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. [FOT. ARC]

— informują autorzy raportu o atrakcyjności inwestycyjnej regionów w 2015 r., przygotowanego na zlecenie PAIiIZ. Gdańs jest największym w Polsce północnej ośrodkiem akademickim, gdzie działają 23 wyższe uczelnie kształcące 100 tys. studentów, a liczba absolwentów przekracza 26 tys. osób rocznie.

— Unowocześniana i rozbudowywana baza edukacyjna na każdym szczeblu nauczania oraz poszerzany zestaw kierunków kształcenia czynią z Gdańska metropolitalne centrum oświatowe — podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie we wrześniu 2015 r. wynosiła 9 proc. Dla porównania: w całej Polsce w tym samym okresie sięgała 9,7 proc. W ostatnich latach Pomorskie zasłużyło sobie na 7. miejsce w kraju pod względem wytworzonego PKB.

— Coraz lepsza jest sytuacja na pomorskim rynku pracy. Przybywa pracujących, a bezrobocie spada szybciej niż średnio w Polsce — informuje Radomir Matczak. Zdaniem włodarzy regionu Pomorze rozwija się coraz intensywniej m.in. dzięki poprawie infrastruktury transportowej.

— Zapewnia to włączenie znacznej części Pomorza w obszar gospodarczy Trójmiasta. Dzięki czemu region rozwija się coraz intensywniej, ponieważ przedsiębiorstwa bezpośrednio lub pośrednio czerpią korzyści z metropolitalnej gospodarki oraz rynku pracy. Ważnym czynnikiem rozwojowym dla metropolii jest wzrost mobilności jej mieszkańców, czemu służy systematycznie usprawniany system komunikacji. Jego oś stanowi trójmiejska Szybka Kolej Miejska. Dalsza rozbudowa SKM i nowa linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) łącząca centrum Gdańska z lotniskiem i podmiejskimi terenami Kaszub, wyraźnie poprawiają dostępność komunikacyjną w metropolii — zaznacza Paweł Adamowicz

Sektory wysokich szans

Według zestawienia PAIiIZ głównym atutem województwa jest położenie, na przecięciu głównych korytarzy transportowych Europy, które pozwala również na tworzenie silnej gospodarki morskiej (budowa i naprawa statków, obsługa portów).

— W ostatnich latach odnotowano znaczący wzrost obrotów przeładunkowych w gdańskim porcie. To efekt rozwoju największego w Polsce terminala kontenerowego. Gdański port ma duży potencjał przeładunkowy oraz korzystne warunki nawigacyjne i infrastrukturalne umożliwiające przyjmowanie i przeładowywanie największych na świecie kontenerowców — zauważa Paweł Adamowicz.

Inne atuty regionu to: dwa parki naukowo-technologiczne i dwie specjalne strefy ekonomiczne, walory przyrodnicze, które sprzyjają rozwojowi turystyki, baza naukowo-dydaktyczna w postaci uczelni wyższych i instytucji badawczych, które wyróżnia ukierunkowanie na kształcenie związane z gospodarką morską, doskonałe warunki naturalne do rozwoju energetyki wiatrowej: lądowej i morskiej. PAIiIZ przy współpracy z samorządem województwa pomorskiego ustaliła sektory wysokich szans, wśród których znalazły się: BPO/SSC/BSS, energetyka, ICT, logistyka, chemia lekka i przemysł motoryzacyjny. Szczególnie duży potencjał rozwoju ma branża BPO/SSC/ BSS w Trójmieście. Na tegorocznej gali CEE Shared Services and Outsourcing Awards Trójmiasto otrzymało nagrodę dla najszybciej rozwijającego się miasta. Staje się jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji dla biznesu w tej części Europy. Jury konkursu doceniło to, że Gdańsk, Gdynia i Sopot szybko doganiają pod względeminfrastrukturalnym Warszawę, Kraków i Wrocław. Tylko w 2015 r. nowi inwestorzy utworzyli w Trójmieście ponad 2,5 tys. miejsc pracy, wynajmując około 77 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. Na decyzję jury miała również wpływ najwyższa jakość obsługi inwestorów zagranicznych.

— Trójmiejski rynek biurowy w końcu 2015 r. oferował łącznie 570 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Popyt wyniósł w tym czasie ponad 107 tys. mkw., a największą umowę najmu podpisała firma State Street — 15 tys. mkw. w Alchemii II, Gdańsk. To nowa marka na trójmiejskim rynku. Trójmiasto wybrał również ThyssenKrupp, co pokazuje, że region przyciąga światowe korporacje — komentuje Anna Bartoszewicz- Wnuk, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w firmie JLL. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane