Gospodarka ZEA skurczy się bardziej niż oczekiwano

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 22-12-2020, 13:47

Zjednoczone Emiraty Arabskie prawdopodobnie ucierpią w tym roku w wyniku głębszej niż wcześniej szacowano recesji. To efekt spadku cen ropy.

Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
holgereberle/Pixabay

PKB w drugiej co do wielkości gospodarce wśród krajów arabskich skurczy się o około 6 proc. w 2020 roku. Poprzednia prognoza zapowiadała spadek o 5,2 proc. - poinformował we wtorek bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. MFW spodziewa się nieco głębszej recesji na poziomie 6,6 proc. Ekonomiści oczekują, że gospodarka wzrośnie o 2,5 proc. w 2021 roku.

“Jako eksporter ropy, Zjednoczone Emiraty Arabskie prawdopodobnie odczują skutki zmniejszonego globalnego popytu na ropę z powodu ograniczenia działalności gospodarczej na całym świecie, w tym transportu i podróży międzynarodowych” - stwierdził bank centralny w oświadczeniu.

W drugim kwartale produkcja ropy w ZEA spadła o 4,1 proc. rok do roku w drugim kwartale i o 17,7 proc. w trzecim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane