Gotowi do startu

Marta Filipiak
14-01-2005, 00:00

Projekt regionalnych przewozów nabiera kształtów. Trzeba jeszcze „tylko” dopiąć finansowanie.

Samorządowcy i przewoźnicy są coraz bliżej stworzenia regionalnej linii lotniczej. Szczegółów przybywa, a zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu jest coraz więcej.

— Uruchomieniem przewozów regionalnych są zainteresowani przedstawiciele wielu miast, regionów, portów i przewoźnicy — podkreśla Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania.

Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie poszczególni przewoźnicy mieliby ze sobą współpracować.

— Za wcześnie jeszcze na precyzowanie form organizacyjnych. Rozważane jest m.in. utworzenie spółki albo ogłoszenie przetargu. Połączenia obsługiwałaby zwycięska firma — wyjaśnia Ireneusz Pawłowicz, członek zarządu White Eagle, jednego z zainteresowanych przewoźników.

— Według pierwszych szacunków, zapotrzebowanie jest na mniej więcej 60 lotów tygodniowo samolotami zabierającymi 20 pasażerów — dodaje Zbigniew Sałek, prezes lotniska w Świdniku.

LOT bacznie obserwuje pomysł samorządowców. I ostrzega.

— LOT próbował latać do innych punktów niż główne porty krajowe, jednak kierunki m.in. do Zielonej Góry czy Bydgoszczy okazały się nierentowne — podkreśla Leszek Chorzewski, rzecznik LOT.

Przede wszystkim jednak pomysłodawcom projektu przyjdzie się zmierzyć z problemem finansowania, zwłaszcza że samorządów nie stać na tak znaczne wydatki.

— Liczyliśmy, że Narodowy Program Rozwoju 2007-13 będzie zawierał wsparcie dla rozwoju lotnictwa w regionach. Niestety, takie zapisy w programie się nie znalazły. Skierujemy do premiera Marka Belki prośbę o stosowne zmiany w tym dokumencie — mówi Tomasz Kayser.

Przedsięwzięcie ma polegać na stworzeniu połączeń między mniejszymi lotniskami, szczególnie takimi, gdzie infrastruktura nie pozwala na lądowanie dużych samolotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gotowi do startu