Gotówka na czas

PB, NBP
opublikowano: 16-10-2009, 06:47

Jak szybko i bezproblemowo wprowadzić banknoty i monety euro do obiegu?

Większość z krajów kandydujących do Eurolandu przewiduje wprowadzenie monet i banknotów euro w dniu przyjęcia wspólnej waluty (czyli zgodnie z tzw. scenariuszem Big-bang, bez stosowania okresu przejściowego). W Polsce decyzja w sprawie wyboru scenariusza nie została jeszcze podjęta.

Komisja Wspólnot Europejskich opublikowała zalecenia dotyczące środków ułatwiających przyszłe przejście na nowy pieniądz. Część wskazań odnosi się do wprowadzenia gotówki euro. Oto niektóre rekomendacje Komisji.

W celu zmniejszenia kwot pieniądza podlegającego fizycznej wymianie należy zachęcać konsumentów do deponowania nadwyżek posiadanej przez nich gotówki w tygodniach poprzedzających przejście na nową walutę.

Banki oraz placówki handlowe powinny się zaopatrzyć w banknoty i monety euro w trakcie miesięcy poprzedzających moment przejścia na euro;

Aby zachęcić placówki handlowe do zaopatrywania się w nową walutę za pośrednictwem banków, należy zaoferować im atrakcyjne warunki w zakresie obciążeń odroczonych.

Obywatele powinni mieć możliwość nabycia zestawów monet euro w okresie trzech tygodni poprzedzających przejście na nową walutę. Zaleca się, aby każde gospodarstwo domowe dysponowało co najmniej jednym zestawem.

Należy dostosować bankomaty do wydawania banknotów euro od momentu wprowadzenia tej waluty. Bankomaty, które z przyczyn technicznych nie mogą zostać przystosowane do wydawania nowej waluty, powinny zostać zamknięte.

Zaopatrywanie w banknoty euro powinno być prowadzone w szczególności z zastosowaniem banknotów o niskim nominale.

Placówki handlowe powinny zostać zobowiązane do wydawania reszty jedynie w euro od momentu jego wprowadzenia, chyba że nie będą w stanie tego wykonać z powodów praktycznych.

Wszystkie elektroniczne terminale kasowe należy przestawić na euro od dnia jego wprowadzenia. Konsumentów należy zachęcać do tego, aby w pierwszych dniach po wprowadzeniu nowej waluty dokonywali płatności elektronicznych, co pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na gotówkę nominowaną w euro.

Placówki bankowe powinny być otwarte w pierwszych dniach okresu podwójnego obiegu w celu zapewnienia wymiany waluty krajowej na euro (nawet jeśli są to dni wolne od pracy). Ponadto w okresie przechodzenia na nową walutę godziny otwarcia banków powinny zostać przedłużone.

Powyższe rekomendacje nie są prawnie wiążące dla państw wprowadzających euro. Każdy kraj bierze je jednak pod uwagę przygotowując wymianę waluty, gdyż zostały one opracowane na podstawie pozytywnych i negatywnych doświadczeń krajów, które przeprowadziły już takie przedsięwzięcie. Komisja Europejska nie określa też wszystkich szczegółów dotyczących realizacji poszczególnych zaleceń, dlatego w każdym z krajów proces wymiany gotówkowej przebiega w specyficzny sposób, wynikający między innymi z uwarunkowań społecznych, gospodarczych i prawnych. W Polsce nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące sposobu organizacji wymiany złotego na euro, jednak przy ich opracowywaniu zostaną uwzględnione zarówno zalecenia Komisji jak i doświadczenia innych krajów w zakresie organizacji wprowadzania do obiegu monet i banknotów euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PB, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gotówka na czas